-
Janni Ree er fascineret af 2. verdenskrig: Har besøgt Hitlers sommerhus
-
Janni Ree bryder tavsheden: "Det er fuldstændig absurd"
-
Janni Ree og Jeppe Stokholm fejrer og nyder kærligheden – men én ting mangler
-
Midt i bogsuccesen: Janni Ree udsat for tyveri
-
Sådan holder Janni og Jeppe sig i form: "Dem, der boller sammen, holder sammen"
-
Peter Asschenfeldt fylder 70 år: Pension og flytning i sigte
-
Janni Ree afslører stor nyhed
-
Janni Ree taler ud: Han var alkoholiker
-
Janni Ree skriver ny bog om mænd: Adskiller sig fra tidligere bøger
-
Janni Ree i ny stor satsning
-
SE VIDEOEN: Janni Ree skræmt fra vid og sans
-
Janni ramt af alvorlig sygdom: Hoster blod op
Alexandra klar til nyt liv: Køber Preben Elkjærs millionvilla
Grevinden har købt den tidligere fodboldspiller Preben Elkjærs villa i Charlottenlund.
Efter halvandet år som københavner, flytter grevinde Alexandra atter ud af byen for at få græs under fødderne. Prins Joachims ekskone har netop købt Preben Elkjærs villa på Vilvordevej i Charlottenlund, hvilket betyder, at hun rykker meget tæt på Joachim og prinsesse Marie, der bor i samme kvarter.
Og netop den korte afstand til eksmanden spillede ind, da Alex lagde 9.950.000 kroner for at overtage de seks værelser på tilsammen 215 kvadratmeter af den tidligere landsholdsspiller og hans belgiske kone, Nicole.
– Den lejlighed, jeg bor i nu, har hele tiden været en midlertidig løsning, indtil jeg fandt det helt rigtige. Jeg har været rigtig glad for at bo inde i byen, men jeg har hele tiden gerne villet tilbage til naturen tæt på grønne områder. Der er naturligvis også den fordel ved huset, at det er tæt på drengenes far, siger Alexandra til Ekstra Bladet.
LÆS OGSÅ: Kronprinsen åbner op: Jeg er ked af min fars beslutning
For Alexandra er det dyre køb kun et greb i lommen. Da hun solgte det hus, hun fik kvit og frit af prins Joachim i forbindelse med skilsmissen, scorede hun 23 millioner kroner.
Med købet slår Alexandra fast, at hun har tænkt sig at blive boende i Danmark til trods for, at hun er begyndt at undervise i USA, som HER&NU kunne afsløre.
– Danmark er mit hjem, og her har jeg min familie, så uanset hvad er det også min base, har hun tidligere sagt til 'Aftenshowet'.
Preben Elkjær og hustruen, Nicole, bliver ikke ligefrem forgyldt af salget af villaen i Charlottenlund. De købte den i 2007 for 9,7 millioner kroner og sælger den nu videre for 9.950.000 kroner.
LÆS OGSÅ: Mary om Frederik: Han er en blød far
LÆS OGSÅ: Grevinden ruster sig til liv uden apanage: Alex scorer job i USA