De sidder på front row til de store shows, er smagsdommere på mode og mere stilsikre end de fleste. Bliv inspireret af redaktørerne på de bedste internationale magasiner samt en af vores egne, når de indtager modeugerne i Paris, Milano og London.
Franskmændene mestrer det underspillede, lækre og simple look som ingen andre. Emmanuelle Alt fra Vogue Paris udstråler masser af selvtillid i sit tidløse outfit, der giver én lyst til at fylde klædeskabet med sprøde hvide herreskjorter og blå jeans.
Julia Sarr-Jamois - i-D Magazine
i-D's moderedaktør, Julia Sarr-Jamois, er normalt til farverige print og opsigtsvækkende accessories, men blev under Paris' modeuge fanget af kameralinserne i et mere nedtonet look med sin grå favoritblazer fra Marc Jacobs. Der havde dog sneget sig lidt print ind på bukserne.
Anya Zirourova - Tatler Russia
Anya Ziourova fra Tatler Russia holder sit feminine look simpelt og lyst med en trenchcoat fra J.W. Anderson. Den fungerer som en kjole, mens tasken fra Anya Hindmarch udgør det
finurlige og lidt skæve element i outfittet.
Annonse
Caroline Issa - Tank Magazine
Den smukke mode-redaktør fra Tank Magazine, Caroline Issa, ses ofte i grafiske print, som fx denne rullekrave med kobberfarvede detaljer.
Christine Centenera - Vogue Australia
Christine Centenera, senior moderedaktør hos Vogue Australia, ser blændende ud, og så er hun ikke bange for at genbruge favoritter fra tidligere sæsoner. Toppen med cut out-detaljer er fra Christopher Kanes S/S 14-kollektion, og den sorte nederdel med slå om-effekt er fra kærestens mærke, Josh Goot. Solbrillerne er fra Céline.
Bea Fagerholt - Eurowoman
Eurowomans assisterende moderedaktør, Bea Fagerholt, i kåbe fra Lovechild 1979, bluse fra Weekday, jeans fra Acne Studios og sandaler fra Marni.