Dansk designer tilbage efter stjålet kollektion: ”Det gav mulighed for at frasortere nogle fejlkøb”

Dansk designer tilbage efter stjålet kollektion: ”Det gav mulighed for at frasortere nogle fejlkøb”

Tyveriet af Vibe Johanssons SS16-kollektion har givet designeren en uventet mulighed for at rette nogle fejl.

Opdateret d. 2. oktober 2015

Søndag d. 28. juli gennemlevede Vibe Johansson en designers værste mareridt. Blot få dage før modeugen i København, hvor hendes nyeste kollektion skulle fremvises, blev den stjålet fra hendes studie i København.

Siden returnerede tyvene 12 stykker tøj fra kollektion, der endnu var ufærdige med knappenåle i, og må antages ikke at have haft værdi for tyvene, som hun selv sagde et par dage efter.

Hvad motivet bag tyveriet præcist var, kunne politiet ikke sige noget om, og der har ikke været andet for for Vibe Johansson og hendes team end at indlede arbejdet med at genskabe SS16-kollektionen på ny, så der var noget at fremvise under modeugen, der løb af stablet tilbage i august. 20 procent nåede at blive færdigt, og efterfølgende har de brugt tiden på at få den resterende del klar til messe i Paris i begyndelsen af oktober.

LÆS OGSÅ: 11 typer: Det siger dine sneakers om dig

Johansson er kendt for sit monokrome sort/hvide udtryk, draperinger og silhuetter, der kandiderer til kunst, og ikke bare beklædning, når hun leger med at blande forskellige florlette og grove materialer. Hendes tøj bliver solgt i flere lande ud over Danmark. Blandt andet Frankrig, Tyskland, Italien og Kina. Og i dag er den danske designer taget til modemessen i Paris for at sælge kollektionen, hun har måttet kæmpe mere end sædvanligt for.

- Jeg tror meget hurtigt, at jeg kunne mærke, at hvis jeg skulle komme igennem det hele en gang til, så skulle jeg også ændre på nogle ting, siger Johansson.

I alt har hun og hendes team brugt seks uger på at genskabe de 75 styles, der blev stjålet, og som oprindeligt var blevet produceret over fire måneder.

- Det har givet os en unik mulighed for at lave om på flere detaljer, der ikke var helt tilfredsstillende ved den første kollektion. Blandt andet en silke, som ikke rigtigt fungerede, men som havde været rigtig dyr, og som vi derfor blev nødt til at bruge på en anden måde, end vi først havde tænkt. Sådan er det tit, siger hun.

Udvælgelsen af stof foregår tidligt i den kreative proces på store messer, og er svær at gøre om, når først stoffet er landet i studiet.

- Når jeg står og udvælger stof er det ud fra en prøve på 20 x 20 centimeter, men når jeg får det hjem fra fabrikken kan det godt overraske og vise sig, at det ikke alligevel faldt som jeg havde håbet, eller at vævningen var for gennemsigtig. Nu har vi sorteret vores fejlkøb fra og valgt nogle andre materialer, og kollektionen er blevet mere, som jeg først havde tænkt, siger Vibe Johansson.

Vibe Johansson er ikke den eneste danske designer, der har måttet vinke ufrivilligt farvel til sine kreationer. Tilbage i 2010 fik den danske kjolemester Lasse Spangenberg tømt sin butik på Frederiksberg, hvor han sælger kæmpe skrud og gallakjoler, der blandt andet bliver båret af kendisser på den røde løber. Også han havde held med at gøre et comeback og fremviste allerede sæsonen efter sine kjoler under den københavnske modeuge.

LÆS OGSÅ: Den højtelskede (og hadede) "manbun" har fået en afløser

En befrielse at skulle genskabe kollektionen

For Vibe Johansson viste tyveriet sig at være held i uheld, og arbejdet efterfølgende har på sin vis været en befrielse:

- Normalt er det lidt et hamsterhjul. Jeg laver fire kollektioner om året, og arbejder løbende med tre forskellige; én i butikken, én i produktion og én på tegnebrættet, så det var faktisk befriende kun at skulle koncentrere sig om én ting for en gangs skyld, siger Johansson.

Nu føler hun, at hun igen er tilbage på sporet, og er klar til at præsentere den fulde kollektion, og på spørgsmålet om, om hun er blevet inspireret til at ændre noget fremover, svarer hun:

- Jeg har fået en alarm, haha. Og så tager jeg med mig videre, at jeg kan arbejde under pres, og det er fedt at vide. Det har været en positiv oplevelse alt i alt, men jeg kommer ikke til at ændre min kreative proces eller arbejde. Jeg kan trods alt bedst lide at være i god tid. Der vil altid være småting, der kunne blive bedre, men jeg tror aldrig, man bliver helt tilfreds som kreativ. Det gør jeg i hvert fald ikke.

Den nye kollektion:

Dansk designer tilbage efter stjålet kollektion: ”Det gav mulighed for at frasortere nogle fejlkøb”
Dansk designer tilbage efter stjålet kollektion: ”Det gav mulighed for at frasortere nogle fejlkøb”
Dansk designer tilbage efter stjålet kollektion: ”Det gav mulighed for at frasortere nogle fejlkøb”


LÆS OGSÅ: Nyt regntøjsbrand går efter at være mere eksklusivt og ungt

LÆS OGSÅ: "Hvorfor er der ikke nogen, der fortæller danskerne, hvordan danskerne er?"

LÆS OGSÅ: Her er de: Den danske modebranches 50 mest magtfulde