-
Christina sidder bag kassen i Min Købmand – og ”hun er et lyspunkt”, mener kunderne
-
Patrice er kassedame i Kvickly: ”Jeg får rigtig meget tilbage”
-
I SuperBrugsen kan du møde Lene: ”Der sker noget med mig, når jeg kommer på arbejde”
-
Lene arbejder i Netto: ”Jeg er tit blevet spurgt, hvordan jeg kan smile så meget”
-
Lonni arbejder i Rema: ”Hvis jeg har en dårlig dag, så forsvinder det dårlige, når jeg sidder ved kassen”
-
Nu kan du stemme: Hvem er Danmarks sødeste kassedame m/k 2026?
-
Her er alle de indstillede: 147 søde kassedamer m/k
-
Vinderen er fundet: Her er Danmarks sødeste kassedame m/k 2025
-
Her er alle de indstillede: 226 søde kassedamer m/k
-
Vinderen er fundet: Her er Danmarks sødeste kassedame m/k 2024
-
Ulla blev helt rørt, da hun modtog opkaldet: ”Jeg har aldrig prøvet sådan noget før”
-
Da en kvinde gav Joan det helt specielle brev, trillede tårerne straks ned ad kinderne
-
Da hun mistede sin mand, blev særligt én ting vigtig: Nu hyldes 81-årige Bente for det
-
Nu kan du stemme: Hvem er Danmarks sødeste kassedame m/k 2024?
-
Vær med til at indstille Danmarks sødeste kassedame m/k 2024
-
Vinderen er fundet: Her er Danmarks sødeste kassedame m/k 2023
-
Nu kan du stemme: Hvem er Danmarks sødeste kassedame m/k 2023?
-
Her er alle de indstillede: 350 søde kassedamer m/k
-
Finalist til Danmarks sødeste kassedame: Marianne kan gøre selv en trist dag god
-
Finalist til Danmarks sødeste kassedame: Mia er blevet lidt af en lokal berømthed
Per Pallesen om ugens 'Matador'-afsnit: En kæmpe oplevelse
Per Pallesen guider hver uge seerne gennem 'Matador' for HER&NU.
Korsbæk på Bakken er næsten ligeså populært som 'Matador' på TV. Teltholder Torben 'Træsko' Pedersen gik i mange år med en stor drøm. Han ville gerne bygge Korsbæk på Bakken – ikke som en gang papmache, men et rigtigt lille Korsbæk med rigtige stenhuse.
Efter mange år derude som direktør for Cirkusrevyen og teltholder for mange andre forretninger, fik han sin drøm opfyldt. Han skulle dog have en masse tilladelser i hus, før han kunne søsætte sin drøm. Lise Nørgaard og Danmarks Radio havde jo tilsammen rettighederne til 'Matador'. De var i starten ikke interesserede i idéen, men Torben opgav ikke så let og endte med at få tilladelsen.
LÆS OGSÅ: ‘Matador’: Hvad skete der med Maude og Laura?
LÆS OGSÅ: Per Pallesen om ugens ‘Matador’-afsnit: Jeg er ikke et dumt svin
Den 30. april 2015 – min 73-års fødselsdag – åbnede Korsbæk. Skjerns Magasin, Postgården, Katrines køkken, Lauras køkken, Varnæs stuer og Jernbanerestauranten trak et stort publikum ud i den grønne skov. I postgården kunne man spise en lækker middag, det samme i Varnæs´ spisestue. Hos Boldt vankede der håndmadder og stegt flæsk med persillesovs – jeg serverede selv på åbningsdagen.
Korsbæk Tidende var også til salg. Oluf Larsens Grisebil og Varnæs´ bil ses i byen. Det blev og er stadig en kæmpe oplevelse for de mange ”Matador”-fans.
Ledige danske skuespillere er trukket i 'Matador'-kostumerne og går rundt mellem publikum iscenesat af Lisbet Dahl. Også Kvik ser man løbe rundt mellem gæsterne. Jo, Torben 'Træsko' har virkelig skabt en stor seværdighed derude på Bakken.
LÆS OGSÅ: Per Pallesen afslører ny ‘Matador’-fejl
LÆS OGSÅ: Derfor skulle Hr. Schwann dø i ‘Matador’
En masse godt i vente
Vi er nu nået til afsnit 22. Boldt er flyttet op på 1. sal i lejlighed med vaskekumme. Ada og Boldt vil slå pjalterne sammen efter Boldts tur i spjældet. Agnes vil gerne nedlægge sin gamle lejlighed og bruge den til systue. Hun får hjælp af Mads til at overtale borgmesteren.
Kathrine får en pakke fra Herbert med lækkerier fra USA og et brev som Vicky læser op. Dog uden en hilsen til hende. Det gør hende ked af det. Hun savner jo Herbert. Skjold-Hansen forlader efter eget ønske bestyrelsen for Korsbæk Bank. Jørgen Varnæs vælges ind i stedet for. Det er murermester Jessens forslag.
Den dræbte frihedskæmper Poul Christensen får mindeplade og foto sat op i Omegnsbanken. Det samme gør Fru Fernando-Møghe i Korsbæk Bank. Daniel fortæller Mads, at han er droppet ud af Niels Brock og slået sig sammen med modekongen Hr. Jørn. Mads flipper helt ud, men det ender med, at Ellen taler ham til rette godt hjulpet af Ingeborg.
Ulrik er i Korsbæk sammen med sin nye kæreste. Han fortæller sin far, at hun er gravid og vil låne 500 kroner, så hun kan få en abort, hvilket Varnæs nægter at gå med til.
LÆS OGSÅ: Lise Nørgaard om omstridt ‘Matador’-scene: Den findes IKKE!