Uventet exit: Bejler trækker sig fra “Bachelorette”
En af bejlerne trives ikke i konceptet og viser symptomer på stress, hvilket gør, at han må sige farvel til programmet.
Sigurd Bjorholm vidste fra start, at et koncept som "Bachelorette" kunne blive udfordrende for ham. Han har nemlig brug for at lade op alene for at kunne bidrage socialt.
Men i en villa som den, mændene i "Bachelorette" bor i, er man aldrig alene, og det pressede til sidst Sigurd i en sådan grad, at han i dagens afsnit blev nødt til at rejse hjem.
– Jeg kan ikke sove, og det er her, min krop begynder at fortælle mig, at der er noget, der ikke er, som det skal være. Jeg havde haft en sommer med rigtig meget smæk på, og det gjorde mig lidt stresset på det tidspunkt også, og det var som om, at jeg tog en del af den stress med mig, siger Sigurd til HER&NU.
Artiklen fortsætter under billedet.
Sigurd prøvede ellers allerede i starten af opholdet at tage sine forbehold.
– Jeg gik med vilje efter at finde det mindste værelse, og jeg troede, jeg havde fundet et tomandsværelse og puttede mine ting derind, da vi kom. Men det var så en af de deltagereansvarliges værelse. Så jeg måtte tage mine ting igen, og det eneste værelse, der var tilbage, var femmandsværelset. Så jeg gik fra at prøve at få det mindste værelse til at få det største, forklarer Sigurd og tilføjer, at han tilmed skulle dele dobbeltseng med Jasper.
Artiklen fortsætter under videoen.
Sigurd vidste fra start, at det blev en udfordring, da han derfor aldrig fik mulighed for at trække sig og lade op.
– Til sidst sad jeg og håbede, at mit navn ikke blev råbt højt, når man skulle på date, fordi jeg kørte på flere uger med søvnunderskud, og jeg havde ikke overskud til at give meget af mig selv. Da jeg indså, at jeg havde det på denne her måde, som er grunden til, vi er her, så var det et wakeup call for mig, siger Sigurd og tilføjer en anden ting, der pressede ham i programmet.
– Man kunne aldrig vide, hvad der skulle ske, og der var konstant en uforudsigelighed, fordi alle reaktioner skulle fanges på kamera.
Det store værelse, som Sigurd boede på, blev også fyldt op med eksta senge, når der kom flere mænd ind i villaen, og værelset blev tilmed et FIFA-rum, hvor mændene kunne game. Så han fik ikke lov at tage en lur, hvis han havde brug for det, og det pressede ham.
Efter optagelserne rejste Sigurd hjem til sin mor, der bor på landet. Og for første gang i lang tid kunne han lukke døren og få ro helt alene. Han fik derfor indhentet den tabte søvn og har det igen godt.
Han har ikke fundet kærligheden, men han er begyndt at date.