-
Janni Ree afsted for første gang: Jeg er nervøs!
-
Janni Ree er fascineret af 2. verdenskrig: Har besøgt Hitlers sommerhus
-
Janni Ree bryder tavsheden: "Det er fuldstændig absurd"
-
Janni Ree og Jeppe Stokholm fejrer og nyder kærligheden – men én ting mangler
-
Midt i bogsuccesen: Janni Ree udsat for tyveri
-
Sådan holder Janni og Jeppe sig i form: "Dem, der boller sammen, holder sammen"
-
Peter Asschenfeldt fylder 70 år: Pension og flytning i sigte
-
Janni Ree afslører stor nyhed
-
Janni Ree taler ud: Han var alkoholiker
-
Janni Ree skriver ny bog om mænd: Adskiller sig fra tidligere bøger
-
Janni Ree i ny stor satsning
-
SE VIDEOEN: Janni Ree skræmt fra vid og sans
WOW! Derfor blev denne konkurrence forbudt i 'Robinson'
Det kræver blod, sved og tårer at vinde 'Robinson', men én konkurrence er alligevel blevet for voldsom gennem årene, og produktionen har derfor siden 2013 forbudt netop denne disciplin, da der kom for mange skader.
Da de første deltagere satte deres ben på 'Robinson'-øen vidste de ikke, hvad de gik ind til, det fortæller tidligere deltagere i årets særudgave af 'Robinson', hvor vært Jakob Kjeldbjerg i talkshowet 'Planken ud' taler med 'Robinson'-deltagere gennem årene.
Med årene er det blevet et af de mest sete reality-programmer, hvilket også er årsagen til, at programmet har kørt siden 1998 og i år kunne have kørt på 22. sæson, hvis corona ikke havde spændt ben for optagelserne, som nu er udskudt til 2021.
LÆS OGSÅ: 'Robinson'-stjerne om ægteskabsrygter: Det var da meningen
Gennem årene er der ikke ændret meget i konkurrencen, hvor to hold dyster i konkurrencer for bedre overlevelse på åen og for overlevelse i ekspeditionen generelt, men der er dog én ting, der gennem årene har ændret sig. Da ekspeditionen startede i 1998 var det ikke udsædvanligt med konkurrencer, hvor deltagerne var i nærkontakt, men gennem årene har produktionen valgt at droppe brydekonkurrencer og andre nærkampskonkurrencer.
- Vi er gået mere og mere væk fra konkurrencer i nærkamp, simpelthen fordi de danske deltagere er så voldsomme. Der er kommet for mange skader, fortæller vært Jakob Kjeldbjerg i afsnit fire af talkshowet 'Robinson Ekspeditionen – Planken ud'.
LÆS OGSÅ: ‘Nybyggerne’-Malenes svære barndom: Misbrugt af far
De første fire afsnit af 'Robinson Ekspeditionen – Planken ud' kan ses allerede nu på Viaplay.
Se klippet herunder fra 2007, hvor to deltagere er i brydekamp om en kokosnød.
LÆS OGSÅ: Tina Lund afvist af TV3: For kedelig
LÆS OGSÅ: 'Robinson'-vinders mor blev slået ihjel: Nu er dansk seriemorder dømt