-
Christina sidder bag kassen i Min Købmand – og ”hun er et lyspunkt”, mener kunderne
-
Patrice er kassedame i Kvickly: ”Jeg får rigtig meget tilbage”
-
I SuperBrugsen kan du møde Lene: ”Der sker noget med mig, når jeg kommer på arbejde”
-
Lene arbejder i Netto: ”Jeg er tit blevet spurgt, hvordan jeg kan smile så meget”
-
Lonni arbejder i Rema: ”Hvis jeg har en dårlig dag, så forsvinder det dårlige, når jeg sidder ved kassen”
-
Nu kan du stemme: Hvem er Danmarks sødeste kassedame m/k 2026?
-
Her er alle de indstillede: 147 søde kassedamer m/k
-
Vinderen er fundet: Her er Danmarks sødeste kassedame m/k 2025
-
Her er alle de indstillede: 226 søde kassedamer m/k
-
Vinderen er fundet: Her er Danmarks sødeste kassedame m/k 2024
-
Ulla blev helt rørt, da hun modtog opkaldet: ”Jeg har aldrig prøvet sådan noget før”
-
Da en kvinde gav Joan det helt specielle brev, trillede tårerne straks ned ad kinderne
-
Da hun mistede sin mand, blev særligt én ting vigtig: Nu hyldes 81-årige Bente for det
-
Nu kan du stemme: Hvem er Danmarks sødeste kassedame m/k 2024?
-
Vær med til at indstille Danmarks sødeste kassedame m/k 2024
-
Vinderen er fundet: Her er Danmarks sødeste kassedame m/k 2023
-
Nu kan du stemme: Hvem er Danmarks sødeste kassedame m/k 2023?
-
Her er alle de indstillede: 350 søde kassedamer m/k
-
Finalist til Danmarks sødeste kassedame: Marianne kan gøre selv en trist dag god
-
Finalist til Danmarks sødeste kassedame: Mia er blevet lidt af en lokal berømthed
23-årige Astrid købte et smadret kolonihavehus – så hun har råd til at rejse jorden rundt
Astrid er kun 23 år, men har allerede set en stor del af verden. Hun opfatter sig selv som en globetrotter, der ønsker at bruge vintrene til at rejse, men samtidig lægger hun liv og sjæl i sit kolonihavehus, der med sine 45 kvm rummer al det jordiske gods, hun har brug for.
Øverst i Astrids behovspyramide står rejser til hele verden. Hun cyklede for et par år siden 3000 km op til Nordkap, og hun har også cyklet Centralasien tynd – alt sammen med ganske få ting pakket i rygsækken og nætter i sovepose under åben himmel.
Artiklen fortsætter under videoen og billederne...
Et af hendes største ønsker for boligen er derfor at den er billig, og at den levner økonomisk plads til at rejse.
"Jeg er ret fordringsløs hvad angår komfort i min bolig, jeg kan klare mig med et minimum, og jeg går ikke af vejen for at sætte ting i stand, også selv om jeg ikke har prøvet det før, og også selv om resultatet bliver lidt småskævt."
Oprindeligt var hendes ønske en husbåd, men efter et opslag på Facebook med billeder af det 45 kvm lille kolonihavehus begyndte tankerne at vandre. Kort tid efter og 90.000 kr. fattigere stod hun som ejer af et forfaldent, uisoleret og uelsket hus med masser af dårligt vedligeholdt interiør.
Idé: Skærm af med en vinduesvæg, der samtidigt sørger for at dagslyset bliver fordelt til hele rummet. Hvis du vil, kan du også sætte gardiner op, du kan trække for efter behov.
"Heldigvis er jeg ihærdig og har en ret stærk fornemmelse af, hvordan mine rammer skal se ud. I det her tilfælde var det nødvendigt at finde al min stædighed frem, for at få ændret på det der nu skulle være min bolig.
Astrid brugte en lang vinter på de store ting; huset blev efterisoleret, rumopdelinger blev ændret og et nyt køkken blev bygget op. 14 vinduer fra Den Blå Avis blev slæbt hjem på ladcykel og blev basis for både et højskab i køkkenet, og for rumopdeling imellem stuerne."
"Faktisk er det inspirerende med få midler i et byggeri som dette. Jeg var tvunget til at genbruge, og da jeg faldt over de vinduer, gik alt pludselig op i en højere enhed. Det var jo ikke sådan at jeg gik og ønskede mig vinduerne, men mere sådan at jeg lod vinduerne løse mit problem med skab og rumopdeling."
Køkkenet blev dannet på skelettet af de gamle køkkenelementer og alt blev omplaceret og customized med et hjemmelavet system af Ivar reoler fra Ikea, og rørflet som indsats i lågerne.
Der blev desuden skabt et smukt højskab af fire af vinduerne, og Astrid måtte lære en masse om hængsler og rammer undervejs.
Alle rum i huset er udnyttet til sidste centimeter, og det har været magtpåliggende for Astrid at optimere omkring skabe, reoler og vægplads, fordi her simpelthen er så få kvadratmeter. Det gælder f.eks. skabet i soveværelset, der er bygget ind over sengen, men med et højskab i den ene side helt ned til gulvet, så der blev plads til kjolerne.
Det gælder også reolerne i stuen, der er customized af gamle Ikea-reoler og et tiloversblevet skab, så de passer nøjagtigt i stuens mål, og i øvrigt er bygget ind i stuen.
"Det er dejligt at bygge ting ind i rummene, det giver en frihed, at alt er nagelfast. Jeg holder meget af at indrette og synes det er sjovt at få et hjem til at fungere med få elementer, men jeg vil kunne rejse mig og gå, og jeg har det lidt sådan, at det vigtigste i mit liv skal kunne proppes i en rygsæk og tages med," slutter Astrid.