-
Christina sidder bag kassen i Min Købmand – og ”hun er et lyspunkt”, mener kunderne
-
Patrice er kassedame i Kvickly: ”Jeg får rigtig meget tilbage”
-
I SuperBrugsen kan du møde Lene: ”Der sker noget med mig, når jeg kommer på arbejde”
-
Lene arbejder i Netto: ”Jeg er tit blevet spurgt, hvordan jeg kan smile så meget”
-
Lonni arbejder i Rema: ”Hvis jeg har en dårlig dag, så forsvinder det dårlige, når jeg sidder ved kassen”
-
Nu kan du stemme: Hvem er Danmarks sødeste kassedame m/k 2026?
-
Her er alle de indstillede: 147 søde kassedamer m/k
-
Vinderen er fundet: Her er Danmarks sødeste kassedame m/k 2025
-
Her er alle de indstillede: 226 søde kassedamer m/k
-
Vinderen er fundet: Her er Danmarks sødeste kassedame m/k 2024
-
Ulla blev helt rørt, da hun modtog opkaldet: ”Jeg har aldrig prøvet sådan noget før”
-
Da en kvinde gav Joan det helt specielle brev, trillede tårerne straks ned ad kinderne
-
Da hun mistede sin mand, blev særligt én ting vigtig: Nu hyldes 81-årige Bente for det
-
Nu kan du stemme: Hvem er Danmarks sødeste kassedame m/k 2024?
-
Vær med til at indstille Danmarks sødeste kassedame m/k 2024
-
Vinderen er fundet: Her er Danmarks sødeste kassedame m/k 2023
-
Nu kan du stemme: Hvem er Danmarks sødeste kassedame m/k 2023?
-
Her er alle de indstillede: 350 søde kassedamer m/k
-
Finalist til Danmarks sødeste kassedame: Marianne kan gøre selv en trist dag god
-
Finalist til Danmarks sødeste kassedame: Mia er blevet lidt af en lokal berømthed
22 lækre lamper, der vil lyse din hverdag op
Står ønskelisten på en smuk loftslampe, en hyggelig standerlampe eller måske en pyntende bordlampe? SÅ er du kommet til det rette sted. Vi har samlet de smukkeste lamper og kan nærmest garantere, at du vil finde mindst én, som både du – og rummet, der skal lyses op – vil elske mange år frem i tiden.
Du tænker måske ikke synderligt meget over det, men hvis et rum er godt belyst, og de udvalgte lamper er korrekt placeret – ja, så virker rummet større, mere hyggeligt og bedre at opholde sig i.
Derfor er det vigtigt at overveje, hvor i rummet du placerer dine lamper, fortæller Missu Schneidermann, der er boligjournalist ALT for damerne.
”Det er vigtigt, at du har lys i forskellige niveauer – gulvhøjde, bordhøjde og loftshøjde. Det sikrer, at hele rummet bliver lyst godt op, det giver en større rumfornemmelse – og så er det simpelthen rarere at opholde sig i et rum, der er oplyst i forskellige niveauer,” siger hun.
Også belysningskonsulent Lone Lings bekræfter vigtigheden i, at du benytter det rigtige lys.
”Lys vil altid ændre et rum, og især når lyset lyser eksempelvis loftet eller en bestemt væg op, opleves rummet som større, end det er. Lyset skal være med til at understøtte den stemning, du ønsker at skabe i rummet,” siger Lone Lings.
Men hvilke lamper skal du gå efter? Vi har valgt ud mellem de mange nye, smukke lamper og fine klassikere fra forskellige tidsperioder, der gør os bløde i knæene. Med de mange danske gråvejrsdage er det altid vigtigt med gode lamper, og her har Missu Schneidermann en god tommelfingerregel, du kan skrive dig bag øret:
”Husk også at have forskellige typer af lamper. Nogle, der giver lys til hele rummet, som en glaskuppel i loftet. Nogle, der skaber en blød og behagelig belysning, som en rispapirlampe med en svag glødepære. Og endelig nogle, der lyser specifikt og målrettet, som en pendel over spisebordet eller en standerlampe ved læsehjørnet,” siger hun.
Og så er det ikke kun lampen, der giver det gode lys, men også den pære du sætter i, påpeger Lone Lings.
”Når det kommer til pæren passer pris og kvalitet sammen – når du køber en pære til 22 kr. får du for 22 kr. kvalitets lys,” siger hun.
Her er 22 favoritlamper, der står øverst på vores ønskeliste
Verner Panton for Louis Poulsen, 5.800 kr.
Gubi hos Magasin, 3.700 kr.
Vilhelm Lauritzen for Louis Poulsen, 3.100 kr.
Svend Aage Holm-Sørensen for Warm Nordic, 1.900 kr.
IKEA, 70 kr.
Muller Van Severen hos Rum21, 6.058 kr.
Artemide, 5.490 kr.
Muuto hos Magasin, 1.150 kr.
Kaiser Idell hos Illums Bolighus, 4.900 kr.
Le Klint, 4.445 kr.
Eric Solé for Artemide, 2.250 kr.
Isamu Noguchi hos Stilleben, 4.850 kr.
Vico Magistretti for Artemide, 300 kr.
Svend Aage Holm-Sørensen for Warm Nordic, 5.000 kr.
Achille Castiglioni og Pier Giacomo Castiglioni for Flos hos Illums Bolighus, 7.000 kr.
IKEA, 100 kr.
Gino Sarfatti for Flos hos Illums Bolighus, 8.720 kr.
Filigrana Light S3 Ellipse fra Andlight, 6.295 kr.
Gubi, 2.500 kr.
Ellos, 1.000 kr.
Samuel Wilkinsons for &tradition, 2.600 kr.
Arne Jacobsen for Louis Poulsen, 2.500 kr. pr. stk.