-
Der er fart på denne uge, viser både astrologi og tarot - men tre råd kan hjælpe os
-
Denne uge skifter energien markant - og det kan betyde skift i kærlighed og relationer
-
Er du frisk på en challenge? Nillou opfordrer os til at gøre dette i en uge
-
Krystaller: Sådan kan du bruge de helende energier i din hverdag
-
Mia kan tale med dyr og beroliger kæledyrsejere: ”Dyr frygter ikke døden”
-
Sådan fungerer 'face reading': Det siger dit ansigt om din personlighed
-
Jeg er bange for at vælge forkert i min karriere
-
Styrk forbindelsen til din skytsengel – sådan beder du om tegn
Sådan bor indehaveren af vintagebutikken Brix Brocante
Maria Brix’ hjerte banker for elegant vintageguld fra især Frankrig, og hun har indrettet sin store herskabslejlighed på Frederiksberg med både arvegods, farver og spøjse sager mikset med ægte pariserstil.
En sygemelding med stress fik for et par år siden Maria Brix til at stoppe som leder i det offentlige og kaste sig ud i et nyt eventyr som indehaver af vintagebutikken Brix Brocante. Hun har altid elsket indretning og været en passioneret samler og loppejæger.
Især i forbindelse med de årlige rejser til Sydfrankrig og Paris, hvor hun er kommet, siden hun var 18 år, har hun slæbt fantastiske fund med hjem. Fine, finurlige vintagesager, der står i smuk forening med hendes egen omfattende skat af arvegods.
– Jeg er vokset op med gamle arvestykker, som der er blevet passet på gennem generationer. Min mormor kom fra en godsejerfamilie, og der stammer meget af mit arvegods fra. Min mormor fortalte altid historier om alle tingene, malerierne og møblerne, og hun var en fantastisk fortæller.
Det har altid været en del af mig at værdsætte noget, der bærer på en historie, og det har helt sikkert ansporet noget i mig allerede som barn. At kunne se historierne i tingene, at passe på dem, så de kan leve videre, fortæller Maria.
Nyt liv til gamle ting I dag er det præcis det, Maria lever af, nemlig at give nyt liv til smukke, gamle møbler og ting, der er blevet passet på gennem generationer, og som er fulde af historier. Hendes vintagebutik ligger i samme gade som den højloftede herskabslejlighed, hvor hun og hendes mand Jakob bor.
Mens vintagebutikken er en dynamisk størrelse i konstant forandring, er Maria mere dedikeret til de ting, hun omgiver sig med derhjemme. Arvestykkerne bliver passet på til næste generation og er basen i indretningen suppleret med den inspiration, Maria hele tiden henter med hjem – især fra Frankrig.
– Jeg er kommet i Paris gennem mere end 30 år, og vi har altid boet på hyggelige hoteller. Men de sidste ti år har vi i stedet byttet bolig med parisere. Vi har boet i nogle fantastiske private hjem gennem tiden, og jeg bliver voldsomt inspireret hver eneste gang!
Især parisernes brug af kraftige farver og det, at de ikke er bange for at blande stilarter. Meget er tilladt, og det ser tilfældigt ud, selvom alt er nøje overvejet. De er fantastisk gode til blandingen af nyt og gammelt, farver på væggene og modige tekstiler, fortæller hun.
Lejligheden på Frederiksberg er et taknemmeligt lærred for Marias stemningsfulde indretning, hvor vintagesager, arvede møbler og nyt design lever side om side. Ejendommen er fra 1920’erne og blev oprindeligt opført til de ministre på Christiansborg, der kom langvejs fra.
Med stuk, sildebensparket og høje vinduespartier, der sender tankerne mod Paris. Lejligheden var sat smukt i stand, da de overtog den, med alle de originale og fine detaljer intakt. Dengang havde parret mindre børn, så hjemmet blev indrettet derefter.
– Efter vores drenge er flyttet hjemmefra, er der klart blevet plads til at gøre nogle andre ting herhjemme. For mig har det altid været vigtigt, at det hele ikke kun er form og farve, men også indhold og funktion. At det praktiske og æstetiske spiller sammen.
Her skal være hyggeligt og rart at være, og alle skal kunne føle sig godt tilpas. Det må aldrig blive et stadshjem, hvor man ikke må røre ved noget. Sofaen skal være god at sidde i, og så skal jeg være omgivet med nogle af de ting, som har en historie for mig. Arvede ting og rejsefund, som minder mig om steder, jeg har besøgt. Det elsker jeg.