-
Christina sidder bag kassen i Min Købmand – og ”hun er et lyspunkt”, mener kunderne
-
Patrice er kassedame i Kvickly: ”Jeg får rigtig meget tilbage”
-
I SuperBrugsen kan du møde Lene: ”Der sker noget med mig, når jeg kommer på arbejde”
-
Lene arbejder i Netto: ”Jeg er tit blevet spurgt, hvordan jeg kan smile så meget”
-
Lonni arbejder i Rema: ”Hvis jeg har en dårlig dag, så forsvinder det dårlige, når jeg sidder ved kassen”
-
Nu kan du stemme: Hvem er Danmarks sødeste kassedame m/k 2026?
-
Her er alle de indstillede: 147 søde kassedamer m/k
-
Vinderen er fundet: Her er Danmarks sødeste kassedame m/k 2025
-
Her er alle de indstillede: 226 søde kassedamer m/k
-
Vinderen er fundet: Her er Danmarks sødeste kassedame m/k 2024
-
Ulla blev helt rørt, da hun modtog opkaldet: ”Jeg har aldrig prøvet sådan noget før”
-
Da en kvinde gav Joan det helt specielle brev, trillede tårerne straks ned ad kinderne
-
Da hun mistede sin mand, blev særligt én ting vigtig: Nu hyldes 81-årige Bente for det
-
Nu kan du stemme: Hvem er Danmarks sødeste kassedame m/k 2024?
-
Vær med til at indstille Danmarks sødeste kassedame m/k 2024
-
Vinderen er fundet: Her er Danmarks sødeste kassedame m/k 2023
-
Nu kan du stemme: Hvem er Danmarks sødeste kassedame m/k 2023?
-
Her er alle de indstillede: 350 søde kassedamer m/k
-
Finalist til Danmarks sødeste kassedame: Marianne kan gøre selv en trist dag god
-
Finalist til Danmarks sødeste kassedame: Mia er blevet lidt af en lokal berømthed
Bodil Jørgensens store overskud: Vil hjælpe andre
Bodil Jørgensen vil sætte et positivt aftryk på verden.
Bodil Jørgensens eget liv står i skarp kontrast til hendes rolle i Viaplay-serien 'Elvira'. Her er det et bordel, der danner rammen om historien, og den garvede skuespillerinde har påtaget sig rollen som hjemløs.
LÆS OGSÅ: Mai Manniche deler svær besked
Artiklen fortsætter efter videoen, hvor Emil forklarer sig efter øråd i ‘Robinson’...
– Det er en barsk skæbne. Det er jeg meget bevidst om, og derfor prøver jeg også at gøre, hvad jeg kan for at hjælpe de hjemløse, forklarer den 61-årige skuespillerinde.
I det hele taget forsøger hun at sætte sit eget positive aftryk på verden. Hun støtter forskellige hjælpeorganisationer og bidrager gerne med socialt arbejde.
– Det er en prioritet i mit liv at hjælpe andre. Det føles ikke som en pligt. Det er mere en følelse af, at man er forbundet, fortæller Bodil og fortsætter:
LÆS OGSÅ: Josephine fra ‘Tinka’ blev mobbet: Jeg skilte mig ud
– Jeg er jo også et privilegeret menneske. Jeg har fået gode roller, og jeg har arbejdet. Der er mange skuespillere, der ikke har det. Jeg har også mentalt et overskud, og jeg føler, at jeg har meget at give.
Hun er godt klar over, at det ikke er alle, der har lige stor mulighed for at hjælpe andre, men hun slår fast, at lidt også har ret.
LÆS OGSÅ: Jarlen udfordret: Kamp om VM-sang
– Man kan jo ikke det hele. Det er klart. Men man har altid fem minutter til at tale med et menneske, man møder. Og næsten alle har også tre kroner, pointerer skuespillerinden, der giver sin nu afdøde far æren for hendes lyst til at hjælpe andre.
Artiklen fortsætter under billedet...
Ro i hjemmet
Bodil Jørgensens hjem emmer af personlighed. Velvalgt nips med affektionsværdi er nøje placeret rundt omkring, og hendes egne malerier pryder væggene, mens udsigten til skov fra de store vinduer skaber ro.
LÆS OGSÅ: Geggo afslører svimlende husleje
Hun har sammen med sin mand, Morten, boet i enderækkehuset i Nordsjælland siden 2015. Parret flyttede fra Nørrebro efter Bodils arbejdsulykke i 2014, hvor hun brækkede kravebenene, samtlige ribben, havde brud på bækkenet og skader på både lever og nyrer.
LÆS OGSÅ: SMUGKIG: Breinholt tilbage på skærmen
– Min ulykke var en af grundene til, at vi valgte at flytte. Men vi elsker også naturen og roen, og vi kunne mærke, at tiden var inde til at flytte, fortæller Bodil, der i dag er kommet sig næsten helt efter ulykken, som fandt sted under optagelserne til 'Far til fires vilde ferie'.
Artiklen fortsætter under billedet...
Har gnisten
Skuespillerinden er mor til Rigmor, 14, Østen, 22 og Johannes, 26, men det er kun den yngste i flokken, der stadig bor hjemme.
LÆS OGSÅ: WHAT: Sine må udskyde fertilitetsbehandling efter ‘Robinson’
– Alle børnene er efterhånden ved at være godt i vej. De her det godt og trives i deres liv, lyder det fra Bodil, der ikke lægger skjul på, at det er en stor glæde for hende. Og lige så vel som børnene trives, så trives hun også selv fortsat på de skrå brædder.
LÆS OGSÅ UH! Er Kim og Kanye ved at finde sammen igen?
– Man kan ikke kræve, at folk skal kunne spejle sig i én og den historie, man fortæller, hvis man ikke har gnisten. Hvis gnisten forsvinder, så skal man ikke mere, slår Bodil fast.
Gnisten lever heldigvis stadig i bedste velgående, og Bodil ser blandt andet frem til at lave Cirkusrevyen til næste år.