Fyrsten og fyrstinden
kørte i åben vogn rundt
i Monaco efter vielsen
og blev hyldet af monegaskerne.
Fyrsten og fyrstinden kørte i åben vogn rundt i Monaco efter vielsen og blev hyldet af monegaskerne.

Fyrsten og filmstjernen blev gift ved et eventyrligt bryllup i Monaco

For 70 år siden fandt ”århundredets bryllup” sted i Monaco. Hele verden fulgte med, da Grace Kelly sagde farvel til Hollywood og goddag til et liv som fyrstinde.

logo herognu HER&NU HN

Det kunne ikke have været vildere, dyrere eller mere romantisk. Fyrsten af Monaco giftede sig med Hollywood-prinsessen Grace Kelly i foråret 1956, og det var som om, hele verden fulgte med.

Alle var glade på brudeparrets vegne, og bruden og brudgommen virkede så lykkelige. Men der er jo desværre det med lykken, at den så sjældent varer ved.

Grace Kelly var en smuk og feteret filmstjerne, der allerede som ganske ung havde modtaget en Oscar, en Golden Globe og hele klodens beundring. Hun var ikke blot eftertragtet af filmfans, men også af de mandlige kolleger, hun spillede sammen med.