-
Midt i bogsuccesen: Janni Ree udsat for tyveri
-
Sådan holder Janni og Jeppe sig i form: "Dem, der boller sammen, holder sammen"
-
Peter Asschenfeldt fylder 70 år: Pension og flytning i sigte
-
Janni Ree afslører stor nyhed
-
Janni Ree taler ud: Han var alkoholiker
-
Janni Ree skriver ny bog om mænd: Adskiller sig fra tidligere bøger
-
Janni Ree i ny stor satsning
-
SE VIDEOEN: Janni Ree skræmt fra vid og sans
-
Janni ramt af alvorlig sygdom: Hoster blod op
-
Nu sker det endelig: Janni og Karsten sammen igen
-
Mere på vej: Linse vender tilbage til krimiuniverset
-
Tilbage på tv: Linse Kessler havde ét krav til produktionen
Irina mistede sig selv: "Jeg vil bare gerne tilgive ham"
Hun elskede ham stadig, men Irina måtte erkende, at hun ikke kunne blive ved med at gøre det mod sig selv.
Da Irina Olsen i sensommeren 2025 gik fra DJ Faustix (Morten Olsen, red.) efter 12 år og to børn sammen, var det kulminationen på en lang indre kamp.
Artiklen fortsætter under videoen.
I TV 2's nye dokumentarserie "Irina i stykker" følger seerne hende i det første halve år efter bruddet, og her handler det især for Irina om at samle sig selv op efter bruddet. For ifølge Irina forsvandt hun langsomt i forholdet.
– Mine grænser er blevet rykket derud, hvor jeg ikke længere kan genkende mig selv, fortæller hun i programmet.
Det er den erkendelse, der driver fortællingen frem. Og i første afsnit møder vi en knust og fortvivlet Irina, der forsøger at forstå, hvordan hun endte et sted, hvor hendes egne behov og grænser blev udvisket.
– Hvordan går man fra en, som man stadig elsker?, spørger hun sig selv.
For kærligheden er ikke væk. Tværtimod. Programmet viser en kvinde, der er splittet mellem det, hun føler, og det, hun ved.
– Jeg vil bare gerne tilgive ham, og tage ham tilbage, siger hun ærligt.
Men midt i savnet vokser en anden erkendelse frem. En grænse, hun ikke længere kan ignorere.
– Jeg er nødt til at blive skilt, fordi jeg kan ikke blive ved med at gøre det her mod mig selv.
Der bliver derfor tegnet et portræt af en kvinde, der langsomt indser, at prisen for at blive er for høj. Og at blive i ægteskabet ikke må være på bekostning af hendes egen lykke.
"Irina i stykker" har premiere torsdag den 5. marts på TV 2 og TV 2 Echo.