Mand og kvinde står ved siden af hinanden foran en mørk væg indendørs.
Iben Hjejle og David Dencik har i aften modtaget den prestigefyldte Lauritzen-prisen 2026.

Iben Hjejle og David Dencik hædret med fornem pris

Hvert år uddeles Lauritzen-prisen til en mandlig og kvindelig skuespiller og i år tilfalder æren Iben Hjejle og David Dencik. 

logo herognu HER&NU HN

Danmarks ældste og største skuespilpris er netop uddelt i Skuespilhuset i København. 

Det er Iben Hjejle og David Dencik, som er dette års modtagere af Lauritzen-prisen 2026. Foruden den flotte anerkendelse modtog de ligeledes 250.000 skattefri kroner. 

Artiklen fortsætter under videoen...

Desuden fik de også 50.000 kroner til at støtte en selvvalgt mærkesag. Iben Hjejle har valgt at donere de 50.000 kroner til Mødrehjælpen, mens David Denciks donation går til Center for Digital Pædagogik.

Iben Hjejle, som debuterede på teatret i 1995, har brilleret i mange danske film og tv-serier. Senest i "Løgnen", "Den gode stemning" og er netop vendt tilbage i "Klovn". 

David Dencik har igennem to årtier markeret sig som en af de mest internationalt arbejdende danske skuespillere. 

I Danmark er han særligt kendt for sine roller i "Lykke", "En kongelig affære", "Mænd & Høns", ligesom han også har medvirket i udlandske film såsom "The Homesman" og James Bond-filmen "No Time To Die".