-
Christina sidder bag kassen i Min Købmand – og ”hun er et lyspunkt”, mener kunderne
-
Patrice er kassedame i Kvickly: ”Jeg får rigtig meget tilbage”
-
I SuperBrugsen kan du møde Lene: ”Der sker noget med mig, når jeg kommer på arbejde”
-
Lene arbejder i Netto: ”Jeg er tit blevet spurgt, hvordan jeg kan smile så meget”
-
Lonni arbejder i Rema: ”Hvis jeg har en dårlig dag, så forsvinder det dårlige, når jeg sidder ved kassen”
-
Nu kan du stemme: Hvem er Danmarks sødeste kassedame m/k 2026?
-
Her er alle de indstillede: 147 søde kassedamer m/k
-
Vinderen er fundet: Her er Danmarks sødeste kassedame m/k 2025
-
Her er alle de indstillede: 226 søde kassedamer m/k
-
Vinderen er fundet: Her er Danmarks sødeste kassedame m/k 2024
-
Ulla blev helt rørt, da hun modtog opkaldet: ”Jeg har aldrig prøvet sådan noget før”
-
Da en kvinde gav Joan det helt specielle brev, trillede tårerne straks ned ad kinderne
-
Da hun mistede sin mand, blev særligt én ting vigtig: Nu hyldes 81-årige Bente for det
-
Nu kan du stemme: Hvem er Danmarks sødeste kassedame m/k 2024?
-
Vær med til at indstille Danmarks sødeste kassedame m/k 2024
-
Vinderen er fundet: Her er Danmarks sødeste kassedame m/k 2023
-
Nu kan du stemme: Hvem er Danmarks sødeste kassedame m/k 2023?
-
Her er alle de indstillede: 350 søde kassedamer m/k
-
Finalist til Danmarks sødeste kassedame: Marianne kan gøre selv en trist dag god
-
Finalist til Danmarks sødeste kassedame: Mia er blevet lidt af en lokal berømthed
Brødbudding med kirsebær og chokolade
Prøv en lidt anderledes juledessert med syltede kirsebær og mørk chokolade.
Selv om jeg sjældent bliver træt af risalamande, er det nu befriende med en anden – og lidt overraskende – dessert ved julens sammenkomster.
Prøv også min opskrift på chokoladecookies med karamelkerne
Derfor prøvede jeg forleden at eksperimentere med en brødbudding. Umiddelbart lyder det måske en anelse spøjst, men efter at have smagt desserten, er jeg nu tro tilhænger.
Ingredienserne kan varieres i det uendelige. Men i anledningen af julen lå kirsebær og chokolade lige for, da de fleste nok har en plade chokolade liggende i konfektskuffen og et glas syltede kirsebær i køleskabet.
Den tager ikke så frygteligt lang tid at lave og kan endda forberedes dagen i forvejen. What’s not to like?
6 personer
Arbejdstid: 30 min.
Bagetid: ca. 55 min.
200 g lyst toastbrød
50 g smør
200 g syltede kirsebær
200 g chokolade
100 g mørkt muscovadosukker (eller farin)
3 dl fløde
3-4 æg (afhængig af størrelse)
Tilbehør: evt. flødeskum eller vaniljeis
1. Skær skorpen af brødskiverne, og smør skiverne med lidt smør. Brug resten af smørret til formen (ca. 30 x 40 cm).
2. Læg halvdelen af brødskiverne i bunden af formen. Fordél halvdelen af kirsebærrene, 50 g chokolade og 1 spsk. sukker over dem. Gentag med endnu et lag brød, resten af kirsebærrene, 50 g chokolade og 1. spsk. sukker. Tryk det hele lidt sammen – evt. med et lille fad.
3. Kom resten af chokoladen (100 g) i en gryde sammen med 1½ dl fløde og resten af sukkeret. Varm det op, til chokoladen er smeltet. Tag gryden af blusset og rør resten af fløden i.
4. Pisk æggene sammen og bland dem med chokolademassen.
5. Hæld massen i formen og sørg for, at den kommer ned mellem lagene af brød og kirsebær. Sæt formen i køleskabet i et par timer (eller natten over).
6. Bag brødbuddingen ved 175 grader i ca. 55 min. Servér den lun, evt. med flødeskum eller vaniljeis.