Sponsoreret indhold

Præsenteret af ECCO

Gå dig ung – og støt den gode sag

Vidste du, at en frisk gåtur både gør din krop yngre, booster humøret og styrker dit hjerte? Snør skoene og støt et godt formål, samtidig med at du får motion ved Ecco Walkathon.

Heldigvis tæller det alt sammen. Om du cykler til og fra arbejde, går tur med veninderne eller smutter en tur i fitnesscenteret, så tæller det alt sammen i det store regnskab. Faktisk er der utroligt mange fordele ved at gå, så husk dem i regnskabet, selv hvis det ikke føles som motion. For sundt er det. Faktisk viser nogle studier, at du kan gå dig yngre. Kroppen er nemlig lavet til bevægelse. Så simpelt er det. Kroppen bliver simpelthen glad af at gå, fordi hjertet og sjælen nyder godt af det. Ikke nok med at hjertet har godt af gåture, så beskytter de også mod demens, perifer arteriesygdom, depression og tyktarmskræft.

ECCO satte sig i starten af 2017 for, at de ville motivere danskerne til at gå, og det skulle ikke bare være i forbindelse med deres årlige ECCO Walkathon. Nej, målet var at motivere til at gå hele året. Derfor har de skabt et Godt Gået Challenge community på Facebook, hvor over 1000 danskere allerede nu har tilmeldt sig. Her deler medlemmerne deres historier om, tips til og billeder af deres gåture. Og der bliver gået meget. Hver måned starter en ny udfordring, hvor medlemmerne udfordres til at gå alt mellem 60 og 240 km. Og alle kan være med, så mangler du motivation eller inspiration, så kan du finde det der.

Når 18. udgave af ECCO Walkathon lige straks finder sted rundt om i landet, gør din gåtur ikke bare noget godt for dig, men også for Hjerteforeningen. ECCO donerer nemlig 7,5 kr. til Hjerteforeningen for hver km. du går. Så vil du være med til at sikre, at der fremadrettet også bliver forsket i hjerte-kar-sygdomme, forebyggelse af hjertesygdomme og gives patientstøtte, så deltag i ECCO Walkathon og gå en forskel – ikke blot for din sundhed, men også andres.

  • 18. udgave af ECCO Walkathon finder sted i København d. 10. september,Odense d. 23. september, Aalborg den 30. september og Kolding d. 14.oktober.
  • For hver km deltagerne går, donerer ECCO 7,5 kr. til enten SOS Børnebyerne eller Hjerteforeningen.
  • Sidste år gik mere end 15.000 danskere med og samlede over én million kroner ind
  • Billetter kan købes på www.eccowalkathon.dk.