-
Christina sidder bag kassen i Min Købmand – og ”hun er et lyspunkt”, mener kunderne
-
Patrice er kassedame i Kvickly: ”Jeg får rigtig meget tilbage”
-
I SuperBrugsen kan du møde Lene: ”Der sker noget med mig, når jeg kommer på arbejde”
-
Lene arbejder i Netto: ”Jeg er tit blevet spurgt, hvordan jeg kan smile så meget”
-
Lonni arbejder i Rema: ”Hvis jeg har en dårlig dag, så forsvinder det dårlige, når jeg sidder ved kassen”
-
Nu kan du stemme: Hvem er Danmarks sødeste kassedame m/k 2026?
-
Her er alle de indstillede: 147 søde kassedamer m/k
-
Vinderen er fundet: Her er Danmarks sødeste kassedame m/k 2025
-
Her er alle de indstillede: 226 søde kassedamer m/k
-
Vinderen er fundet: Her er Danmarks sødeste kassedame m/k 2024
-
Ulla blev helt rørt, da hun modtog opkaldet: ”Jeg har aldrig prøvet sådan noget før”
-
Da en kvinde gav Joan det helt specielle brev, trillede tårerne straks ned ad kinderne
-
Da hun mistede sin mand, blev særligt én ting vigtig: Nu hyldes 81-årige Bente for det
-
Nu kan du stemme: Hvem er Danmarks sødeste kassedame m/k 2024?
-
Vær med til at indstille Danmarks sødeste kassedame m/k 2024
-
Vinderen er fundet: Her er Danmarks sødeste kassedame m/k 2023
-
Nu kan du stemme: Hvem er Danmarks sødeste kassedame m/k 2023?
-
Her er alle de indstillede: 350 søde kassedamer m/k
-
Finalist til Danmarks sødeste kassedame: Marianne kan gøre selv en trist dag god
-
Finalist til Danmarks sødeste kassedame: Mia er blevet lidt af en lokal berømthed
Bag kameraet på 'Badehotellet': Alt maden bliver lavet fra bunden
Bodil Jørgensen er stor fan af maden under 'Badehotellet'-optagelserne, som bringer minder om barndommen frem.
Der er aktivitet tidligt om morgenen i køkkenet ved studierne i Risby ved Albertslund, når dagens optagelser på 'Badehotellet' foregår i køkkenet, og selv ude på gårdspladen breder der sig en liflig duft af mad.
Al maden, som gæsterne på Andersens Badehotel spiser under optagelserne, er nemlig lavet helt fra bunden efter gamle originale opskrifter. Og det holder Bodil Jørgensen, som spiller Molly Andersen, rigtigt meget af.
– Når jeg kommer ind i det gamle køkken på Badehotellet, så får jeg et sus af min mormors køkken og min farfars gård. Og jeg tænker over, hvor meget forberedelse, der var i alting dengang. Hvor meget de brugte dagene på at forberede maden, de tænkte jo hele tiden i madbaner. Det gør vi jo ikke i dag, før vi står nede i Brugsen eller i Netto og tænker: ”Hvad skal vi have i aften?”. Dengang blev alting jo forberedt fra bunden og i lang tid i forvejen, fortæller Bodil Jørgensen, 58.
LÆS OGSÅ: AFSLØRING: Her er TV 2’s hemmelige plan for ‘Badehotellet’
Artiklen fortsætter under videoen, hvor du kan se 'Badehotellet'-stjernen Lars Ranthes store filmquiz.
LÆS OGSÅ:Folkene bag forklarer: Derfor slutter ‘Badehotellet’ sådan
Lavede selv rullepølsen
Hun er født og opvokset i Vejen i Sydjylland. Og køkkenet i 'Badehotellet' bringer minder frem hos Bodil Jørgensen.
– Min mor kom fra landet. Hun blev godt nok skolelærer, men alle hende søskende boede jo på gårde, hvor der blev slagtet hvert år, og så fik vi jo kød derfra. Vi lavede selv sylte og rullepølse, vi havde en rullepølsepresse. Alle de ting dukkede jo pludselig op, da vi stod ude i køkkenet på 'Badehotellet' igen.
- Og vi havde en kødhakker med håndsving, hvor vi lavede fars og frøs ned. Når der blev slagtet ude på landet, så fik vi jo en kvart ko eller en kvart gris, og så gik vi bare i gang med skære ud. Jeg er god til at snitte en flæskesteg, afslører Bodil Jørgensen, som efter mange år i lejlighed på Nørrebro i København flyttede i rækkehus i Lyngby nord for København.
LÆS OGSÅ: 47-årig ‘Badehotellet’-stjerne er blevet far for første gang
En svunden tid
- Der er jo det særlige ved mad, at duften minder en om en svunden tid, og samtidig hvor godt det smagte. En god frikassé og sveskegrød med flødemælk til. Det sender mange gode minder tilbage fra min barndom, siger Bodil, som holdt meget af optagelserne i køkkenet.
Og netop det, at maden blev lavet med de rigtige ingredienser og så veltillavet og lækkert ud lige før optagelserne, skal ikke undervurderes.
- Jeg tror, at det betyder meget for folk, der ser 'Badehotellet', at alt bliver lavet fra bunden, og om den fløderand nu bliver lavet rigtigt, og karamelsovsen har den rigtige farve og konsistens. Det kan vi jo mærke på de mange kommentarer, som folk har til serien. Derfor er det også fint, at der er blevet udgivet en kogebog (”Badehotellets Kogebog”, red.) med de gamle opskrifter i.
Al den lækre håndlavede mad har også privat givet Bodil Jørgensen inspiration til at tage sin 11-årige datter Rigmor med i køkkenet hjemme i Lyngby.
– Nu laver jeg boller i karry helt fra bunden med Rigmor. Vi køber svinekødet og koger bollerne. Eller vi laver ”benløse fugle”, som jo er helt fantastisk med kartoffelmos. Og det giver en god sovs til, siger Bodil, der lige nu er aktuel på Aarhus Teater, hvor hun spiller Oline i Soyas 'Parasitterne'.
Se billederne fra optagelserne i galleriet over artiklen.