Jasmin Lind og Mika Schultz på den røde løber.
Jasmin Lind og Mika Schultz på den røde løber.

Pige eller dreng? Mika og Jasmin deler deres bud på kønnet

Jasmin Desirée Lind Schultz og Mika Valentin Lind Schultz venter barn nummer to, og de er spændte på, om det bliver en dreng eller en pige. 

logo herognu HER&NU HN

Tirsdag aften gæstede YouTube-parret Jasmin Lind og Mika Schultz Fields til gallapremiere på "Spider-Man: Brand New Day". Her strålede de af lykke og spænding over at skulle være forældre igen. 

Jasmin er 12 uger henne, og familien venter deres nye medlem i starten af 2027. De ved endnu ikke, om det bliver en pige eller dreng. 

– Vi har ikke fået en kønsscanning, men vi tror, det bliver en dreng, siger Jasmin og Mika sammen. 

 Artiklen fortsætter under videoen. 

Parret er lidt i tvivl om, hvorvidt de vil vide kønnet inden fødslen. 

– Jeg vil gerne vide det, fortæller Jasmin, mens Mika tilføjer:

– Jeg sagde til Jasmin, at jeg gerne vil prøve at vente til fødslen, men hun kan ikke. Der skal planlægges, og der skal shoppes tøj. 

Jasmin er dog ikke helt afklaret med, hvorvidt hun kan vente, da hun på vej til Fields så et opslag fra en, der havde ventet ved anden graviditet med at vide kønnet til fødslen. 

– Hun var virkelig glad for at have ventet, og hun ville gøre det igen. Så jeg kan måske godt overveje det lidt, men jeg er meget en planlægger, så jeg vil også gerne vide kønnet, slutter hun interviewet, inden de går ind i salen. 

Derfor gætter de på en dreng

På Instagram har Jasmin lavet en længere video, hvor hun uddyber, hvorfor hun tror, det bliver en dreng. 

– Da vi var til 12-ugers scanning, kunne de faktisk godt se kønnet. Hun var ikke 100 procent, men hun var sådan - jeg kan godt se det. Så det synes vi var lidt sjovt, siger Jasmin på Instagram og uddyber, at hendes graviditet er anderledes denne her gang. 

– Det kan sagtens være, fordi det er anden graviditet, men det kunne jo også være, fordi det er en dreng denne her gang. Men man kan gætte nok så meget, så nu må vi se. Det kunne være sjovt at få en dreng også på et tidspunkt i hvert fald. Nu ved vi jo ikke, hvor mange børn vi vil have. Det kunne også være virkelig sødt, hvis Elina fik en lillesøster. 

En ting, der har været anderledes i denne graviditet, er kvalmen. 

– Jeg havde kortere tid med kvalme denne her gang, i forhold til da jeg var gravid med Elina, men jeg føler næsten, den har været værre - også med træthed. Jeg havde det konstant dårligt i halvanden måned, forklarer Jasmin. 

Jasmin Lind og Mika Schultz på den røde løber.
Jasmin Lind og Mika Schultz på den røde løber.