-
Midt i bogsuccesen: Janni Ree udsat for tyveri
-
Sådan holder Janni og Jeppe sig i form: "Dem, der boller sammen, holder sammen"
-
Peter Asschenfeldt fylder 70 år: Pension og flytning i sigte
-
Janni Ree afslører stor nyhed
-
Janni Ree taler ud: Han var alkoholiker
-
Janni Ree skriver ny bog om mænd: Adskiller sig fra tidligere bøger
-
Janni Ree i ny stor satsning
-
SE VIDEOEN: Janni Ree skræmt fra vid og sans
-
Janni ramt af alvorlig sygdom: Hoster blod op
-
Nu sker det endelig: Janni og Karsten sammen igen
-
Mere på vej: Linse vender tilbage til krimiuniverset
-
Tilbage på tv: Linse Kessler havde ét krav til produktionen
Stefanie: "Robinson" ændrede mit parforhold
Det fik afgørende betydning for Stefanie Nielsen at være med i programmet.
Det er en stor beslutning at melde sig til "Robinson Ekspeditionen", og for Stefanie Nielsen var det især hårdt, fordi hun har to små børn. Men hun er glad for, at hun deltog, for det har haft stor betydning for hendes familieliv.
LÆS OGSÅ: "Årgang 0"-Stephanie afslutter kapitel: Farvel og tak
Det fortæller hun i det nyeste afsnit af podcasten "Marcus og Realitypanelet", som kan høres nu.
- Jeg havde brug for at tage mig selv ud af den her hamsterhjulstilværelse og gøre noget godt kun for mig, fordi man altid gør noget godt for sine børn og for andre mennesker i øvrigt. For mit vedkommende har det ændret noget i forhold til, da jeg kom hjem - noget rigtig godt, fortæller hun og fortsætter:
LÆS OGSÅ: Derfor er Mai Manniche forsvundet
- Vi har det meget bedre sammen i vores parforhold og familieliv, og der stod vi måske et lidt ensformigt sted inden, fordi det hele bare har været sådan en triviel tilværelse. Det er ikke fordi, jeg ikke elsker min kæreste og især mine børn, dem elsker jeg jo, men man er bare forblændet af sit eget liv, og det kører bare det samme hver eneste dag.
LÆS OGSÅ: Caroline Fleming glemmer det aldrig: Jeg skreg. Og så besvimede jeg
Derfor har Stefanie efter sin deltagelse fået meget mere af det, hun selv kalder fokuseret nærvær.
LÆS OGSÅ: Stak Sebastian i ryggen: Nu forklarer Stefanie
- Vi snakker meget om, at vi skal gøre nogle ting, det behøver ikke at være stort og dyrt, vi skal bare gøre noget af det, som gør os glade som familie, og det er måske bare at tage ud i skoven og lave en madpakke og tage med derud. Det er sådan noget, vores børn elsker, fastslår Stefanie og tilføjer:
LÆS OGSÅ: Aldrig sket før: Frieri i "Robinson"-brev
- Vi har også været igennem en masse tidligere, fordi det bare er hårdt at være forældre. Vi har da også været ved at gå fra hinanden på et tidspunkt, men sådan er slet ikke nu, vi er ligesom et nyforelsket par igen, og det tør jeg godt vove at påstå, at det ikke havde været sket, hvis jeg ikke havde været afsted på den her tur. Mine værdier er ligesom blevet upgradet af at være med i "Robinson".
LÆS OGSÅ: "Robinson"-Mortens kaotiske barndom: Voksede op på værtshus
Hør hele afsnittet af "Marcus og Realitypanelet" herunder: