Hjemme hos Zenia Maltha fra 'Alene i vildmarken'
Hjemme hos Zenia Maltha fra "Alene i vildmarken"

"Alene i vildmarken"-Zenia i chok: Nyfødt søn mobbet

Zenia Maltha havde ikke forudset, at sønnens navn skulle føre til hadske kommentarer og mobning på de sociale medier.

logo herognu HER&NU HN

I februar blev Zenia Matlha, som deltog i den seneste sæson af "Alene i vildmarken", mor for anden gang. For to uger siden fortalte hun så på Instagram, at de havde fundet et navn til sønnen.

Han skulle hedde Eske Jørn. Men hvad der for Zenia var en glædelig nyhed om det nyeste medlem af familien, endte med at blive centrum - for en række hadske kommentarer og beskeder.

Artiklen fortsætter efter videoen.

– Av mit hjerte. Jeg bliver lige forarget hver gang. Tænk, at man som voksne mennesker sidder og taler grimt om en lille babys navn på Instagram. og så taler om mobning. Allerede inden han kan holde sit eget hoved. Jeg er i chok, skriver Zenia på Instagram og fortsætter:

– Jeg tror, at hvis børn mobber, kommer det ofte fra hjemmet og de voksne omkring dem. Børn spejler sig i deres forældre og andre voksne. Så hvor ville det være fedt, hvis vi startede med at kigge på vores egen opførsel først og tale pænt til hinanden.

Den tidligere tv-personlighed var efterfølgende i "Go' Morgen Danmark", hvor hun også fortalte om de grimme beskeder om sønnens navn.

– Jeg fik en knude i maven. Det var da ikke meningen, at han skulle have et hårdt liv på grund af det, han hedder, siger Zenia Maltha i "Go’ morgen Danmark".

Hun begyndte at blive bange for, om folk havde ret, og at sønnen ville blive mobbet på grund af sit navn. Men Zenia og manden Rasmus elskede sønnens navn og blev hurtigt enige om, at det ikke var navnet, den var gal med.

I "Go Morgen Danmark" fik Zenia også en hilsen med på vejen af Eske Willerslev, der selvfølgleig hyldede Eske Jørns navn