I TV 2's nye julekalender 'Valdes jul' begiver Valde, der spilles af 15-årige Sander Løkke Borg, sig ud i 'Den Uendelige Skov', hvor han støder på det magiske 'Modertræ'.
Hvis du også vil opleve magien, så er der gode nyheder. Man kan nemlig tage familien med under armen og se det flere hundrede år gamle egetræ, der kaldes "Skrædderen".
Træet befinder sig i Hareskoven, og det står i den del, der kaldes Jonstrup Vang, oplyser Naturstyrelsen.
Her fremgår det også, at træet er det største træ i Hareskovene. Det er derfor ikke så mærkeligt, at det netop specifikt er det træ, der spiller en afgørende rolle i julekalenderen.
Det vides ikke, hvor gammelt træet er, men Naturstyrelsen vurderer det til at være mellem 500-600 år.
Artiklen fortsætter under billedet af modertræet, der i virkeligheden kaldes for "Skrædderen"...
Annonse
Modertræet fra 'Valdes jul'.Foto: Per Arnesen/TV 2.
Hyldest til naturen
Naturen er hele omdrejningspunktet i årets julekalender, og de to forfattere bag 'Valdes jul', Jesper Fink og Thomas Porsager, håber, at seerne får lyst til at bruge naturen mere.
- Håbet med denne julekalender er, at vi bliver bevidste om og begynder at diskutere vores natursyn: Er naturen noget, der kun er til for vores skyld, eller har den eksistensberettigelse i sig selv? Ejer vi naturen, eller er vi bare gæster i den?, lyder det fra forfatterne i en pressemeddelelse.