Tidligere vinder af TV 2-program: Svindlet for 197.300 kroner
Det var et chokerende opkald, da banken ringede til Nikolaj Saabye og fortalte, der var blevet hævet næsten 200.000 kroner.
I en tid med hacking og svindel kan det være svært at vide sig sikker, og det kan desværre ske for hvem som helst.
På en Instagram-story deler den tidligere vinder af "Først til verdens ende" og landstræner i futsal, Nikolaj Saabye, at han har fået et chokerende opkald fra banken.
Artiklen fortsætter under billedet.
– Banken ringer og siger: "Befinder du dig i USA, for ellers er du blevet snydt for omkring 200.00 kroner på dine kort over de sidste par uger, har du bemærket det?", står der på billedet.
Det er 197.300 kroner, der er blevet trukket over det sidste stykke tid, oplyser han til HER&NU.
Og på en kontooversigt, som Nikolaj har fremsendt, kan man se, at der den 9. oktober blandt andet er trukket 7.468,32 kroner ad syv omgange og også en gang med en trækning på hele 59.798,92 kroner.
– De er blevet mere og mere modige, og det er bare fra i nat. De har kørt i fem dage, kan jeg se, fortæller Nikolaj til HER&NU.
På nuværende tidspunkt står det stadig uklart, hvordan det er lykkedes, men det tyder på, at svindlerne har fået fat i Nikolajs kortoplysninger.
– Banken sagde, at mine kortoplysninger måtte være stjålet et sted fra, og så er det gået stærkt. Nets burde have stoppet det, men det har ikke ifølge banken, siger han.
På mandag hører han mere, når det hele bliver meldt til Nets, og først derefter får han at vide, om banken erstatter det.
– Jeg håber da virkelig, at banken erstatter det, men sagen er kun lige oprettet. De mente dog ikke, at det skulle være et problem.
Se Nikolaj Saabyes Instagram-story her: