Pressemøde på "Sygeplejeskolen", sæson 7, Risby StudierneJakob Åkerlind
Pressemøde på "Sygeplejeskolen", sæson 7, Risby StudierneJakob Åkerlind

Aksel i "Sygeplejeskolen": Her er hans kendte kæreste

Jakob Åkerlind faldt for Alma, da hun var med i "X Factor", men de blev først kærester i april. 

logo herognu HER&NU HN

Skuespiller Jakob Åkerlind faldt for "X factor"-deltageren Alma Agger tilbage i april. Lige nu er Jakob aktuel som Aksel i "Sygeplejeskolen" - en serie, som parret skal følge med i sammen.

LÆS OGSÅ: Sidste sæson "Vild med dans": Sådan vil TV 2 hylde det

- Jeg synes, hans karakter er meget sød, siger Alma og Jakob afbryder: 

- Til forskel fra virkeligheden. 

 Artiklen fortsætter under videoen. 

Alma er ikke i tvivl om, hvad hun faldt for ved Jakob. 

- Han er da en charmerende mand, han er pæn og sød. Vi hyggede os bare, siger Alma, og Jakob giver gerne roserne retur. 

- Jeg startede med at kende Alma i "X Factor", da jeg så hende dengang. Hun var ret betagende. Derudover er han finurlig, og hun er godt til at styre mig lidt, griner Jakob. 

Siden har parret fandt sammen i april har de ikke set sig tilbage og de tilbringer også en del tid sammen. 

- Vi bor ikke officielt sammen, men vi er meget sammen, fortæller Jakob til pressedag på "Sygelejeskolen". 

Derfor er det naturligt, at næste drøm bliver at bo sammen, og måske børn på sigt ifølge Jakob, hvis det bliver ved med at glide så godt. 

Jakob har ikke altid været overbevist om, at han ønskede at få børn, men det overvejer han nu, hvor han har fundet Alma.

- Jeg har egentlig været i tvivl nogle år, om jeg ønskede at blive far, af mange personlige grunde. Jeg har sgu haft mange personlige problemer og har været bange for at give de problemer videre til mine børn. Det med at få børn har også for mig været betinget af, at jeg fandt en, jeg rigtig gerne ville have dem med. 

Jakob ønsker ikke at gå i dybden med, hvilke problemer han har haft.

Alma Agger og Jakob Åkerlind holder i hånd
Alma Agger og Jakob Åkerlind
Alma Agger og Jakob Åkerlind kigger på hinanden
Alma Agger og Jakob Åkerlind