Lone og Mickey Pless til Leif Maibom 80 års fødselsdagsfest.

Lone og Mickey Pless er de næste fødselarer: Gaver til velgørenhed

Lone og Mickey Pless kan begge fejre deres 50 års fødselsdag i år.

Forside af HER & NU med fotos af kongehuset og danske kendisser i farverige overskrifter.

Festen fortsætter langt ind i september for revydirektørparret Lone og Mickey Pless fra Nykøbing Falster Revyen. De kan begge fejre deres 50 års fødselsdag i år, og ligesom Leif og Johnna Maibom, så slår Lone og Mickey det også sammen.

– Vi holder en stor reception i Nykøbing Falster på Mickeys fødselsdag den 15. september, fortalte Lone Holland Pless, og Mickey nikkede. 

– Vi ved ikke eksakt, hvem der kommer, men vi har hørt både 300 og 400 mennesker, sagde Mickey grinende.

Artiklen fortsætter under videoen:

Vinkælderen er fyldt op i hjemmet ved Guldborgsund på Falster, så Lone og Mickey har en meget specifik ønskeseddel.

– Vi har valgt at bede gæsterne, hvis de har lyst, om at indbetale til to formål. Det ene er Broen Guldborgsund (støtter socialt udsatte børn og unge med kontingenter og udstyr til idræt, spejder, musik og andre fritidsaktiviteter, red.), som vi er ambassadører for. Det andet er Familier & Sorg, som især hjalp Lone, da vi mistede vores søn Sander i 2022, fortalte Mickey.

Artiklen er første gang bragt i denne uges HER&NU-blad. Du kan tegne et abonnement ved at klikke HER.

Forside af HER & NU med fotos af kongehuset og danske kendisser i farverige overskrifter.
HER&NU-forside uge 37.