Pressemøde på 'Paradise Hotel' 2026
Pressemøde på "Paradise Hotel" 2026

Nikoline gik til produktionen: "Jeg havde ikke de samme forudsætninger" 

Det har ikke været nogen dans på roser, siden Nikoline trådte ind på luksushotellet i Mexico. 

Logo Realityportalen RP RPLOGO

I dagens afsnit skal deltagerne vælge de to personer, som "bidrager bidrager mindst til den fede ferie" og valget falder på Caroline og Nikoline. Realityportalen har snakket med Nikoline Kjær om, hvordan hun oplevede situationen.

Artiklen fortsætter under videoen: 

– Jeg syntes, det var virkelig ubehageligt, fordi vi var så tidligt i spillet, og på det tidspunkt føltes det meget mere personligt end taktisk. Derfor oplevede jeg det som et meget personligt valg, og det var ikke særlig rart, når man sad på den anden side af jorden med folk, man i princippet ikke rigtig kender, og pludselig blev stemplet som den, der er mest ‘nederen’, fortæller en ærgerlig Nikoline og fortsætter:

— Det ramte mig ret hårdt. Jeg havde jo en svær start derinde, hvor jeg blev fravalgt tre gange. Vi er så tidligt i spillet, at det mere føles som om, pigerne tænker: Hvem kan vi lide, og hvem kan vi ikke lide? Jeg havde lidt en følelse af, at de ikke kunne lide mig, og derfor spørger jeg også pigerne bagefter, om der er noget, jeg kan gøre anderledes. Jeg har aldrig før fået at vide, at jeg skulle være dårlig til at give et førstehåndsindtryk.

Senere på aftenen skal de resterende gæster give enten Caroline og Nikoline et sort nøglekort til den, de ønsker i fare og her trækker Nikoline det korteste strå. Selvom det jo bare er et "spil", så kunne hun ikke helt styre følelserne. 

– Jeg sad faktisk og fik lidt tåre i øjnene, da jeg så det selv. Jeg syntes, det var lidt synd for mig. Jeg kan se hvor meget, jeg kæmpede, og jeg prøvede at snakke en personlig sag, og det, syntes jeg, gjorde helt ondt i mit hjerte. Jeg sagde jo også til Oliver og Rasmus: jeg vil bare gerne være her med jer, lyder det fra paradisoen. 

Dog afslører Nikoline nu over for Realityportalen, at hun ikke havde samme udgangspunkt for at give et godt førstehåndsindtryk over for de to nye gæster. 

— Da Josefine og Mathias (Kolle, red.) kom ind, og vi har spist morgenmad, blev jeg hevet i sync og blev der lige indtil, vi fik et brev. Så man ser mig hverken vise Jose rundt eller noget som helst – man tror måske, jeg lå et eller andet sted, men i virkeligheden var jeg i sync. Jeg havde derfor ikke mulighed for at snakke med dem, og det var jo to personer, der kunne stemme på "hvem der bidrager mindst til den fede ferie", lyder det fra Nikoline. 

Nikoline vælger angiveligt at gå til produktionen efter episoden, hvor hun fortæller, at hun ikke synes, det er hverken fair eller særlig rart, da det placerer hende i en situation, hvor hun ikke har de samme forudsætninger som de andre deltagere. 

Hun kan dog ikke vide, om det stadig ville have gjort hende til den, "der bidrager mindst til den fede ferie", slår hun fast.