-
Christina sidder bag kassen i Min Købmand – og ”hun er et lyspunkt”, mener kunderne
-
Patrice er kassedame i Kvickly: ”Jeg får rigtig meget tilbage”
-
I SuperBrugsen kan du møde Lene: ”Der sker noget med mig, når jeg kommer på arbejde”
-
Lene arbejder i Netto: ”Jeg er tit blevet spurgt, hvordan jeg kan smile så meget”
-
Lonni arbejder i Rema: ”Hvis jeg har en dårlig dag, så forsvinder det dårlige, når jeg sidder ved kassen”
-
Nu kan du stemme: Hvem er Danmarks sødeste kassedame m/k 2026?
-
Her er alle de indstillede: 147 søde kassedamer m/k
-
Vinderen er fundet: Her er Danmarks sødeste kassedame m/k 2025
-
Her er alle de indstillede: 226 søde kassedamer m/k
-
Vinderen er fundet: Her er Danmarks sødeste kassedame m/k 2024
-
Ulla blev helt rørt, da hun modtog opkaldet: ”Jeg har aldrig prøvet sådan noget før”
-
Da en kvinde gav Joan det helt specielle brev, trillede tårerne straks ned ad kinderne
-
Da hun mistede sin mand, blev særligt én ting vigtig: Nu hyldes 81-årige Bente for det
-
Nu kan du stemme: Hvem er Danmarks sødeste kassedame m/k 2024?
-
Vær med til at indstille Danmarks sødeste kassedame m/k 2024
-
Vinderen er fundet: Her er Danmarks sødeste kassedame m/k 2023
-
Nu kan du stemme: Hvem er Danmarks sødeste kassedame m/k 2023?
-
Her er alle de indstillede: 350 søde kassedamer m/k
-
Finalist til Danmarks sødeste kassedame: Marianne kan gøre selv en trist dag god
-
Finalist til Danmarks sødeste kassedame: Mia er blevet lidt af en lokal berømthed
'Fangerne på fortet'-stjerne afslører voldsomt overgreb
Flere kvinder er bange for at færdes alene om aftenen. Nu står Anne Sofie Espersen og 11 andre kendte kvinder frem. De fortæller om deres oplevelser med overgreb og utryghed i det offentlige rum.
12 kendte kvinder har valgt at stå frem og fortælle om deres oplevelser med overgreb og utryghed i det offentlige rum i dokumentarfilmen 'Alle kvinders frygt', som bliver sendt på Discovery+.
En af kvinderne er Anne Sofie Espersen. Hun var på café med sine klassekammerater i 1.g, da fire unge mænd tvang hende ind i en port, holdt hende fast og forgreb sig på hende. Det foregik kun få meter fra det øvrige liv på gaden, men ingen greb ind, før hendes kæreste dukkede op. Skyld og skam fik hende til at gemme overfaldet langt væk indtil den dag, hvor hendes egen datter var gammel nok til at færdes alene på gaden.
Artiklen fortsætter under videoen, hvor Jenna Bagge ikke kan holde tårerene tilbage efter ‘Vild med dans’-semifinale...
De andre kvinder er debattør Louise Kjølsen, kommunikationschef Anna Thygesen, radiovært Sanne Gottlieb, iværksætter Le Gammeltoft, sangerinde og tidligere 'X Factor'-deltager Tanne Balcells, dikretør Bettina Aller, bokser Sarah Mahfoud, tv-vært Sara Maria Franch-Mærkedahl og diamantdatteren Thalia Pitzner.
Kvinderne håber på at deres fortællinger til at skabe opmærksomhed omkring seksuelle overgreb og krænkelser. Ifølge en statistik er hele 66 procent af alle danske kvinder nemlig bekymrede for at blive overfaldet, når de færdes alene i byen om aftenen. Samtidig er der 68 procent af alle kvinder, som helt undgår at færdes alene i byen, når det er mørkt.
De to afsnit af 'Alle Kvinders Frygt' kan ses på Discovery+ og Kanal 5 den 24. november og den 1. december.