"Gift ved første blik"-par er blevet skilt
Efter ti år og tre børn sammen er parret nu gået fra hinanden.
Det var kærlighed ved første blik, da Line Rask og Michael Hansen mødte hinanden for rullende kameraer i "Gift ved første blik" i 2015.
De sagde ja til hinanden i programmet, og da det sluttede, sagde de ja til at fortsætte ægteskabet.
Artiklen fortsætter efter videoen.
Efterfølgende flyttede de til USA i en årrække, og de blev forældre til den første "Gift ved første blik"-baby, da datteren Emma kom til verden i 2016. Siden har de to fået to børn mere.
Nu er kærligheden dog brast mellem Line og Michael. Det skriver hun på Instgram.
– Efter næsten 10 år sammen har vi taget beslutningen om at gå hver til sit som ægtepar. Det er en beslutning, vi har truffet med omtanke og respekt for hinanden, og selvom vores forhold ændrer form, vil vi altid være forbundet gennem vores tre fantastiske børn, skriver Line og fortsætter:
– De har nu haft et års tid til at vænne sig til den nye virkelighed. Vores vigtigste fælles opgave er fortsat at skabe de bedste rammer for dem, og vi er taknemmelige for, at vi stadig har et godt samarbejde. Vi ser tilbage på mange gode år sammen og går videre hver for sig med ønsket om det bedste for hinanden og vores familie.
Line understreger, at de ikke ønsker at udtale sig yderligere og håber, at folk vil have respekt for deres privatliv.
Se hele opslaget herunder: