-
Christina sidder bag kassen i Min Købmand – og ”hun er et lyspunkt”, mener kunderne
-
Patrice er kassedame i Kvickly: ”Jeg får rigtig meget tilbage”
-
I SuperBrugsen kan du møde Lene: ”Der sker noget med mig, når jeg kommer på arbejde”
-
Lene arbejder i Netto: ”Jeg er tit blevet spurgt, hvordan jeg kan smile så meget”
-
Lonni arbejder i Rema: ”Hvis jeg har en dårlig dag, så forsvinder det dårlige, når jeg sidder ved kassen”
-
Nu kan du stemme: Hvem er Danmarks sødeste kassedame m/k 2026?
-
Her er alle de indstillede: 147 søde kassedamer m/k
-
Vinderen er fundet: Her er Danmarks sødeste kassedame m/k 2025
-
Her er alle de indstillede: 226 søde kassedamer m/k
-
Vinderen er fundet: Her er Danmarks sødeste kassedame m/k 2024
-
Ulla blev helt rørt, da hun modtog opkaldet: ”Jeg har aldrig prøvet sådan noget før”
-
Da en kvinde gav Joan det helt specielle brev, trillede tårerne straks ned ad kinderne
-
Da hun mistede sin mand, blev særligt én ting vigtig: Nu hyldes 81-årige Bente for det
-
Nu kan du stemme: Hvem er Danmarks sødeste kassedame m/k 2024?
-
Vær med til at indstille Danmarks sødeste kassedame m/k 2024
-
Vinderen er fundet: Her er Danmarks sødeste kassedame m/k 2023
-
Nu kan du stemme: Hvem er Danmarks sødeste kassedame m/k 2023?
-
Her er alle de indstillede: 350 søde kassedamer m/k
-
Finalist til Danmarks sødeste kassedame: Marianne kan gøre selv en trist dag god
-
Finalist til Danmarks sødeste kassedame: Mia er blevet lidt af en lokal berømthed
'Fede forhold'-par skal være forældre igen: Vi har kæmpet i seks år
Drømmen om at blive forældre igen var en stor motivation, da parret meldte sig til 'Fede forhold'.
Kort efter at sønnen Karl kom til verden for syv år siden, besluttede Jan, 36, og Janni, 36, som er aktuelle i 'Fede forhold', sig for at få barn nummer to. Det viste sig dog at blive en lang sej kamp.
LÆS OGSÅ: Thomas Vinterberg er blevet far igen
Artiklen fortsætter under videoen.
- Vi har kæmpet i seks år for at få barn nummer to, fortæller Jan til HER&NU og Janni supplerer:
- De første par år prøvede vi helt naturligt, og derefter gik vi i gang med at blive undersøgt. Vi begyndte at kigge på vores vitaminbalance, og jeg fik lavet akupunktur, zoneterapi og diverse underlivsundersøgelser.
Covid-19-pandemien
Det dengang håbefulde par var også tæt på at starte i fertilitetsbehandling, men det satte covid-19-pandemien en stopper for.
- Vi fik fortaget analyser og sædprøver, men vores prøver blev for gamle på grund af pandemien, og det hele gik i stå, fortæller Janni.
LÆS OGSÅ: 'Kærlighed hvor kragerne vender' er tilbage: Se de fire mænd her
Parret nåede heller aldrig at punge ud, hvilket de ellers var klar på efter flere år med økonomiske overvejelser.
- Det koster mellem 75.000 til 100.000 kroner for tre forsøg, og det er nok de færreste, som bare lige kan trække det ud af privatøkonomien, forklarer Jan.
LÆS OGSÅ: Bekræfter brud: Carla Mickelborg og Carl går fra hinanden
Artiklen fortsætter under billedet.
En stor motivation
Parret fortæller yderligere, at drømmen om at blive forældre igen også var en motivation, da de meldte sig til 'Fede forhold' .
- Vores læge sagde til os, før vi meldte os, at forhøjet BMI godt kunne være skyld i lav fertilitet. Derfor ville vi gerne forsøge at tabe os, fortæller Jan.
LÆS OGSÅ: Michelle Kristensen køber hus
Ønskebarn på vej
Måske var træning og nye kostvaner også netop det, der skulle til. I hvert fald skete der et lille mirakel tre måneder inde i optagelserne til 'Fede forhold'.
- Vi fandt ud af, at jeg var gravid midt under optagelserne. Det var meget uventet, fortæller Janni, som afslører, at den gravide mave fik betydning på hendes vægttab.
- Jeg blev sygemeldt, fordi jeg har været rigtigt skidt i starten af min graviditet. Det er klart, at det fik betydning for mit vægttab, da jeg var sengeliggende meget af tiden.
LÆS OGSÅ: På dybt vand: Anne Louise Hassing trækker stikket
I dag har Janni det dog meget bedre.
- Jeg er i uge 23 nu, og jeg har det meget bedre, fortæller Janni, som afslører, at parret venter en lille pige.
Se det sidste afsnit af 'Fede forhold' i dag mandag på DR1 eller DRTV.