Lene Beier.

Misbrugt på nettet: Knust Lene Beier taler ud

Tv-værten advarer efter flere er blevet vildledt.

logo herognu HER&NU HN

Det er højsæson på Lene og Anders Beiers alpehotel i Østrig, men der er kommet skår i glæden hos det populære tv-par, der elsker at hygge om deres gæster.

De sidste par uger har de gentagne gange oplevet at måtte afvise danskere, der tror, de har bestilt overnatninger på det hyggelige hotel i landsbyen Itter.

Artiklen fortsætter under videoen

Dem har de bestilt gennem sponsorerede Google-annoncer for portalen Booking.com, men Hotel Edelweiss by Beier kan kun bestilles direkte på hotellets egen hjemmeside.

– Vi oplevede det første gang i vinter. Og der skrev Anders til Booking.com, og så forsvandt de links hurtigt igen. Men nu er de tilbage, og de seneste 14 dage har vi haft fem par, som er kommet i den tro, at de har booket her, fortæller en rystet Lene Beier til HER&NU.

De sponsorerede links, hvor navnet "Hotel Edelweiss by Beier" og hotellets billeder bliver brugt, viser videre til tilfældige hoteller med lignende navne, som parrene uheldigvis har bestilt i stedet for den ægte vare.

Både Lene, 49, og Anders, 45, er knust over at måtte afvise folk.

– Vi er fuldt booket og har hjulpet, så godt vi kunne. Vi havde forleden et par, der blev slået helt ud af det. De sad på trappen og var så opgivende. De var kørt hele vejen fra Danmark og troede, de skulle bo hos os, fortæller hun bedrøvet.

Da Lene forleden lagde en story på Instagram, hvor hun forklarede, at værelser kun kunne bestilles direkte hos dem og ikke via portaler som booking.com, blev hun kontaktet af flere, der var "gået i fælden".

Anders og Lene Beier foran Hotel Edelweiss by Beier.

– De skrev, at de hurtigt havde fået afbestilt det, de troede, var hos os. Jeg er så bange for, at nogen tror, det er os, der vildleder. Men jeg er mest ked af, hvis nogen får deres sommerferie ødelagt, fordi de tror, de skal bo her, siger Lene Beier til HER&NU.

Hos Booking.com melder man dog hus forbi.

– Vi hjælper rejsende med at søge efter og finde de ophold, der passer bedst til deres behov, samtidig med at vi tydeliggør, hvad de booker, og hvor de booker det. Vores praksis inden for søgemarkedsføring er udformet med henblik på at understøtte dette formål og er i overensstemmelse med gældende lovgivning og regler, skriver Booking.coms presseafdeling i et svar til HER&NU.

Hos Forbrugerrådet Tænk kalder man dog fremgangsmåden for vildledende i strid med markedsføringsloven og varemærkeloven.

– Det er efter min vurdering vildledende i strid med markedsføringsloven og varemærkeloven, at forbrugerne bliver vist en overskrift, der siger "Hotel Edelweiss by Beier" når de søger på Google på samme ordlyd, og når de klikker ind på sitet, bliver vist et andet hotel end Lene og Anders Beiers hotel. Dette hotel hedder kun "Hotel Edelweiss" og ikke "by Beier". Tilføjelsen af "By Beier" leder forbrugerne til at tro, at de booker et hotelophold hos tv-parret, som flere forbrugere har oplyst, er sket for dem, siger seniorjurist Ida Nynne Daarbak Reislev til HER&NU.

Hun forklarer videre, at en platform som Booking.com godt må sikre sig, at ens hoteller kommer frem i søgefeltet, når der søges på et specifikt hotel, men man må ikke i sin overskrift annoncere med et andet hotelnavn.

Et eksempel på hvordan booking.com benytter "Hotel Edelweiss by Beier" i deres sponsorerede links på Google.com

Det vil ifølge seniorjuristen være vildledende og i strid med lovgivningen, da det kan få forbrugerne til at tro, at de køber ophold hos det annoncerede hotel.

– Hvis der er forbrugere, der føler sig vildledt af Booking.com i denne sag, så forstår jeg det godt, for Booking.com har efter min vurdering opsat deres annonceringsmekanismer med henblik på at få forbrugerne til at tro, at de booker et hotelophold på Lene og Anders Beiers hotel, slutter Ida Nynne Daarbak Reislev.

Hun henviser til, at hvis man som forbruger ønsker at klage over Booking.com, kan man henvende sig til Forbruger Europa for rådgivning information om ens klagemuligheder ved køb over grænserne i EU.