-
Christina sidder bag kassen i Min Købmand – og ”hun er et lyspunkt”, mener kunderne
-
Patrice er kassedame i Kvickly: ”Jeg får rigtig meget tilbage”
-
I SuperBrugsen kan du møde Lene: ”Der sker noget med mig, når jeg kommer på arbejde”
-
Lene arbejder i Netto: ”Jeg er tit blevet spurgt, hvordan jeg kan smile så meget”
-
Lonni arbejder i Rema: ”Hvis jeg har en dårlig dag, så forsvinder det dårlige, når jeg sidder ved kassen”
-
Nu kan du stemme: Hvem er Danmarks sødeste kassedame m/k 2026?
-
Her er alle de indstillede: 147 søde kassedamer m/k
-
Vinderen er fundet: Her er Danmarks sødeste kassedame m/k 2025
-
Her er alle de indstillede: 226 søde kassedamer m/k
-
Vinderen er fundet: Her er Danmarks sødeste kassedame m/k 2024
-
Ulla blev helt rørt, da hun modtog opkaldet: ”Jeg har aldrig prøvet sådan noget før”
-
Da en kvinde gav Joan det helt specielle brev, trillede tårerne straks ned ad kinderne
-
Da hun mistede sin mand, blev særligt én ting vigtig: Nu hyldes 81-årige Bente for det
-
Nu kan du stemme: Hvem er Danmarks sødeste kassedame m/k 2024?
-
Vær med til at indstille Danmarks sødeste kassedame m/k 2024
-
Vinderen er fundet: Her er Danmarks sødeste kassedame m/k 2023
-
Nu kan du stemme: Hvem er Danmarks sødeste kassedame m/k 2023?
-
Her er alle de indstillede: 350 søde kassedamer m/k
-
Finalist til Danmarks sødeste kassedame: Marianne kan gøre selv en trist dag god
-
Finalist til Danmarks sødeste kassedame: Mia er blevet lidt af en lokal berømthed
Mia og Mark fra "Landmand søger kærlighed": Derfor gik det ikke
Forskellige forventninger til kontakt satte en stopper for kærligheden mellem Mia og Mark.
Forventningerne til, hvor ofte man sms'er med en ny flirt, kan være meget forskellige, og netop det endte med at spænde ben for Mia og Mark fra "Landmand søger kærlighed".
Artiklen fortsætter under videoen.
Da optagelserne sluttede, aftalte de to at ses igen 10 dage senere, men allerede i den periode gik det op for Mia, at de var mere forskellige, end hun først havde troet.
– I de 10 dage skrev vi sammen, og der kunne jeg mærke, at vi ikke var på bølgelængde, fortæller Mia til HER&NU og uddyber:
– Jeg er ikke typen, der har behov for konstant at skrive sammen, mens Mark tydeligvis har brug for meget kontakt. Han ønskede, at vi holdt hinanden opdateret i løbet af dagen, for eksempel med små “godmorgen”-videoer. Det var jeg ikke klar til, og det føltes derfor overvældende for mig. Det gjorde, at jeg følte, det blev en byrde at skrive, og det tog lidt af lysten. Hvis det stod til ham, kunne vi sagtens have skrevet løbende hele dagen, mens jeg nok mere er typen, der tager tingene, når vi ses næste gang.. På det punkt var vi bare meget forskellige.
Da tiden kom, hvor de egentlig skulle have mødtes, besluttede Mia i stedet at trække stikket.
– Jeg spurgte mine venner og familie til råds, og de sagde: “Hvis du allerede kan mærke det nu, så sig det, ellers ender du bare med at tage hen til ham og skuffe ham.” Så jeg skrev til Mark og spurgte, om vi skulle tale sammen i telefon, men han sagde, jeg bare kunne skrive. Så skrev jeg, at jeg ikke følte, den romantiske kemi var der. Han tog det rigtig pænt, og jeg synes faktisk, vi fik afsluttet det på en god måde.
Mark kunne godt mærke, at gnisten manglede fra Mias side.
– Vi skrev sammen i omkring en uge, men jeg kunne tydeligt fornemme på beskederne, at hun ikke var så begejstret – der var ingen emojis og svarene var lidt kølige. Det ebbede stille og roligt ud frem mod den dag, vi egentlig skulle have mødtes. Det synes jeg var ærgerligt, for jeg ville gerne have givet det en chance, når kameraerne var slukket.
I dag har Mia fået en kæreste, mens flere interesserede kvinder har taget kontakt til Mark under "Landmand søger kærlighed".