Ida og Hans fra 'Hotel Romantik' sammen med værtsparret, Sofie Line og Joachim Ingversen.

Produktionen afslører: Derfor ser man ikke Ida i "Hotel Romantik" 

Seerne har ikke set meget til den 71-årige Ida fra Give, men det er der en god forklaring på.

logo herognu HER&NU HN

I efteråret drog 20 danskere mellem 62 og 78 år til Schweiz med håbet om at finde en livspartner. For nogle er det allerede godt på vej til at lykkes, og derfor fylder deltagere som Lise-Lotte, Frank, Anette, Ole, Bente og Kjeld også ekstra meget i programmet. 

Artiklen fortsætter under videoen. 

I kulissen findes der dog også deltagere, som ikke har fået helt så meget sendetid. En af dem er 71-årige Ida fra Give. Hun dukker op i enkelte fællesscener, men ellers har hun været et sjældent syn på skærmen.

Ifølge Sune Roland, chef for Strong Productions, er der dog en helt naturlig forklaring:

– Ida havde store problemer med ryggen under det meste af opholdet i Schweiz, så det satte desværre en naturlig begrænsning på, hvad hun kunne deltage i. Derfor er hun ikke med i så mange optagelser, og er derfor ikke så tilstedeværende i programmet, som flere af de andre deltagere, desværre, fortæller han. 

Produktionen har generelt også haft fokus på de mest markante og gribende historier.

– Når man arbejder med et stort cast som "Hotel Romantik" med 20 deltagere og ikke – modsat mange andre formater – sender nogle hjem undervejs, så kan der aldrig blive lige meget sendetid til alle. Vi gør os dog rigtig umage med at fordele taletiden – i balance med de gode historier – udover udsendelsesrækken, forklarer han.