-
Christina sidder bag kassen i Min Købmand – og ”hun er et lyspunkt”, mener kunderne
-
Patrice er kassedame i Kvickly: ”Jeg får rigtig meget tilbage”
-
I SuperBrugsen kan du møde Lene: ”Der sker noget med mig, når jeg kommer på arbejde”
-
Lene arbejder i Netto: ”Jeg er tit blevet spurgt, hvordan jeg kan smile så meget”
-
Lonni arbejder i Rema: ”Hvis jeg har en dårlig dag, så forsvinder det dårlige, når jeg sidder ved kassen”
-
Nu kan du stemme: Hvem er Danmarks sødeste kassedame m/k 2026?
-
Her er alle de indstillede: 147 søde kassedamer m/k
-
Vinderen er fundet: Her er Danmarks sødeste kassedame m/k 2025
-
Her er alle de indstillede: 226 søde kassedamer m/k
-
Vinderen er fundet: Her er Danmarks sødeste kassedame m/k 2024
-
Ulla blev helt rørt, da hun modtog opkaldet: ”Jeg har aldrig prøvet sådan noget før”
-
Da en kvinde gav Joan det helt specielle brev, trillede tårerne straks ned ad kinderne
-
Da hun mistede sin mand, blev særligt én ting vigtig: Nu hyldes 81-årige Bente for det
-
Nu kan du stemme: Hvem er Danmarks sødeste kassedame m/k 2024?
-
Vær med til at indstille Danmarks sødeste kassedame m/k 2024
-
Vinderen er fundet: Her er Danmarks sødeste kassedame m/k 2023
-
Nu kan du stemme: Hvem er Danmarks sødeste kassedame m/k 2023?
-
Her er alle de indstillede: 350 søde kassedamer m/k
-
Finalist til Danmarks sødeste kassedame: Marianne kan gøre selv en trist dag god
-
Finalist til Danmarks sødeste kassedame: Mia er blevet lidt af en lokal berømthed
Esben Dalgaard åbner op: Derfor bruger jeg sminke
Skuespilleren åbner op om, hvordan sminke får ham til at føle sig som sit gamle jeg.
Som skuespiller er man vant til at skulle have sminke på, når kameraerne ruller. Men skuespiller Esben Dalgaard bruger også sminke i sin hverdag - når han har lyst.
LÆS OGSÅ: SE BILLEDERNE: Jeanette Ottesens søn er blevet døbt
- Jeg tager nogle gange sminke på! Sådan er jeg! Jeg kan li’ det! Og nej! Det er IKKE for at ligne Morten Stig (ikke KUN i hvert fald). Nogle gange føles det bare godt! Jeg føler mig en my stærkere. Lidt som den gamle mig! Andre dage gider jeg ikke! Lad der nu være plads til alle. Forskellighed er vidunderligt!, skriver Esben i et opslag på Instagram, som kan ses nederst i artiklen.
I efteråret fik den 46-årige skuespiller beskeden om, at hans modermærkekræft var vendt tilbage, efter at han tidligere var blevet behandlet og raskmeldt. Denne gang medfulgte beskeden om, at sygdommen ikke kunne helbredes men kun behandles.
LÆS OGSÅ: 'Robinson'-deltager indlagt: Har aldrig oplevet sådan en smerte
En bivirkning ved hans behandling er, at han mister pigmentet i sit hår, bryn og vipper, så han på kort tid er gået fra at være mørkhåret til at være gråhåret.
Jeg ligner et spøgelse
Esben udtrykte til 'Knæk Cancer'-showet tilbage i 0ktober, hvordan han blev rørt over og inspireret af en ung, kræftramt kvinde, der selv går meget op i at lægge makeup, fordi det betyder meget for hende ikke at se syg ud, så måske det er her, idéen om sminken kommer fra.
– Jeg kan nogle gange se mig selv i spejlet og få et chok over, at jeg ligner et spøgelse, som jeg ikke kan genkende, udtalte Esben, efter han havde været vært på showet.
LÆS OGSÅ: Grev Felix satser formue: Har investeret i Alexandras ekskæreste