-
Janni Ree er fascineret af 2. verdenskrig: Har besøgt Hitlers sommerhus
-
Janni Ree bryder tavsheden: "Det er fuldstændig absurd"
-
Janni Ree og Jeppe Stokholm fejrer og nyder kærligheden – men én ting mangler
-
Midt i bogsuccesen: Janni Ree udsat for tyveri
-
Sådan holder Janni og Jeppe sig i form: "Dem, der boller sammen, holder sammen"
-
Peter Asschenfeldt fylder 70 år: Pension og flytning i sigte
-
Janni Ree afslører stor nyhed
-
Janni Ree taler ud: Han var alkoholiker
-
Janni Ree skriver ny bog om mænd: Adskiller sig fra tidligere bøger
-
Janni Ree i ny stor satsning
-
SE VIDEOEN: Janni Ree skræmt fra vid og sans
-
Janni ramt af alvorlig sygdom: Hoster blod op
'X Factor'-deltager forlovet: Gik på knæ kort før første liveshow
Sidste uge var en begivenhedsrig uge for 21-årige Karl Birckner, der er en del af Thomas Blachmans gruppe Kaos.
Udover at optræde live på ”X Factor”-scenen i Brøndby for første gang, gik 21-årige Karl Birckner også på knæ for sin kæreste i sidste uge, og hun kvitterede med et rungende ja.
– Vi blev forlovet for tre dage siden. Jeg friede derhjemme. Jeg havde sat en masse stearinlys op, slukket lyset og gjort det hyggeligt, fortalte den unge Mønbo, da HER&NU mødte ham på scenen efter første liveshow af 'X Factor' i fredags.
I hånden havde han en stor buket blomster, som han havde fået af sin udkårne, der havde siddet og heppet på ham under showet.
– Hun hedder Clara. Vi har været sammen i tre år til april, fortalte han.
LÆS OGSÅ: SE BILLEDERNE: 'Paradise'-Vivis vilde forvandling
Clara er 20 år gammel, og parret gik i klasse sammen i gymnasiet. Her lærte de hinanden bedre at kende, da de begyndte at synge sammen på Vordingborg Musikskole. Til trods for den forholdsvist unge alder er der ingen tvivl om forlovelsen.
– Jeg syntes, at føltes rigtigt, og det syntes Clara også, slog Karl fast, som altså både har været på jagt efter en plads videre i ”X Factor” og en forlovelsesring på det seneste.
– Det var svært at finde den helt rigtige ring, men jeg kiggede bare på en masse, og så fandt jeg pludselig en, som jeg syntes passede.
LÆS OGSÅ: Tilbage i 'Badehotellet': Det føles helt rigtigt
Hvornår brylluppet skal stå, fortalte Karl Birckner ikke noget om.
Se billederne af parret herunder.