-
Kryptiske Janni Ree og Jeppe Stokholm: Vender tilbage på skærmen
-
Janni Ree kan ikke gå i fred på Smukfest: Det bliver vildere og vildere
-
Janni Ree afsted for første gang: Jeg er nervøs!
-
Janni Ree er fascineret af 2. verdenskrig: Har besøgt Hitlers sommerhus
-
Janni Ree bryder tavsheden: "Det er fuldstændig absurd"
-
Janni Ree og Jeppe Stokholm fejrer og nyder kærligheden – men én ting mangler
-
Midt i bogsuccesen: Janni Ree udsat for tyveri
-
Sådan holder Janni og Jeppe sig i form: "Dem, der boller sammen, holder sammen"
-
Peter Asschenfeldt fylder 70 år: Pension og flytning i sigte
-
Janni Ree afslører stor nyhed
-
Janni Ree taler ud: Han var alkoholiker
-
Janni Ree skriver ny bog om mænd: Adskiller sig fra tidligere bøger
Fantastiske billeder: Dronning Marys særlige hyldest til dronning Margrethe
Særlig detalje ved nytårskuren understreger majestætens store hengivenhed til sin svigermor.
Allerede i april gav dronning Mary en forsmag på det look, hun havde valgt til sin og kong Frederiks første nytårskur.
Og det afslørede en detalje, der har en helt særlig forbindelse til dronning Margrethes afsked som regent.
På billederne bar hun smaragdsættet og den grønne velourkjole med blondeoverdelen, som Birgit Hallstein tidligere har syet til hende.
Det var også Hallstein der i sin tid syede dronningens brudekjole efter design af Uffe Frank.
LÆS OGSÅ: De skal med til dronning Margrethe private nytårskur
Smaragdsættet er det eneste sæt af kronjuvelerne, der i 1840’erne blev skabt med et diadem af guldsmed C.M. Weishaupt & Söhne på bestilling af dronning Caroline Amalie.
Ifølge Kongernes samling kan en tredjedel af sættets grønne sten føres tilbage til en smaragdkæde med tilhørende kors, som dronning Sophie Magdalene modtog i 1723 af sin mand, Christian 6., ved fødslen af deres første barn, den senere Frederik 5.
LÆS OGSÅ: Kronprins Christians flotte debut
- Smaragdkæden med tilhørende kors må uden tvivl have betydet meget for Sophie Magdalene, og da de samtidig blev givet ved fødslen af en kommende konge, er det kun naturligt at finde smaragderne blandt kronjuvelernes ædelsten i dag, står der i beskrivelsen fra Kongernes Samling.
Dronning Margrethe bar ofte smaragdsættet sammen med grønne kjoler, der matchede stenene.
LÆS OGSÅ: Kongens rørende ord til prins Joachim
Den sidste gang dronning Margrethe bar kronjuveler var det netop smaragdsættet, der var i brug.
Det var ved gallamiddagen i forbindelse med det spanske kongepars besøg i november 2023.
Ved at bære smaragdsættet både på det første offcielle billede og ved nytårskuren, viser dronning Mary sin store hengivenhed til dronning Margrethe og understreger samtidig både det historiske element og kontinuiteten i kongehuset.