-
Christina sidder bag kassen i Min Købmand – og ”hun er et lyspunkt”, mener kunderne
-
Patrice er kassedame i Kvickly: ”Jeg får rigtig meget tilbage”
-
I SuperBrugsen kan du møde Lene: ”Der sker noget med mig, når jeg kommer på arbejde”
-
Lene arbejder i Netto: ”Jeg er tit blevet spurgt, hvordan jeg kan smile så meget”
-
Lonni arbejder i Rema: ”Hvis jeg har en dårlig dag, så forsvinder det dårlige, når jeg sidder ved kassen”
-
Nu kan du stemme: Hvem er Danmarks sødeste kassedame m/k 2026?
-
Her er alle de indstillede: 147 søde kassedamer m/k
-
Vinderen er fundet: Her er Danmarks sødeste kassedame m/k 2025
-
Her er alle de indstillede: 226 søde kassedamer m/k
-
Vinderen er fundet: Her er Danmarks sødeste kassedame m/k 2024
-
Ulla blev helt rørt, da hun modtog opkaldet: ”Jeg har aldrig prøvet sådan noget før”
-
Da en kvinde gav Joan det helt specielle brev, trillede tårerne straks ned ad kinderne
-
Da hun mistede sin mand, blev særligt én ting vigtig: Nu hyldes 81-årige Bente for det
-
Nu kan du stemme: Hvem er Danmarks sødeste kassedame m/k 2024?
-
Vær med til at indstille Danmarks sødeste kassedame m/k 2024
-
Vinderen er fundet: Her er Danmarks sødeste kassedame m/k 2023
-
Nu kan du stemme: Hvem er Danmarks sødeste kassedame m/k 2023?
-
Her er alle de indstillede: 350 søde kassedamer m/k
-
Finalist til Danmarks sødeste kassedame: Marianne kan gøre selv en trist dag god
-
Finalist til Danmarks sødeste kassedame: Mia er blevet lidt af en lokal berømthed
Har datet tidligere deltager
De frygtede at kende hinanden, men i virkeligheden kender den ene en tidligere deltager i programmet.
Den opmærksomme seer bemærkede måske et kendt ansigt under vielsen af Lone og Lars. Det var nemlig den tidligere deltager Anders Reinholdt Jonssen, der viede Lone og Lars. Anders er pressechef for Natur- og Fritidsområdet på Københavns Rådhus, og i den forbindelse er han blevet giftefoged.
LÆS OGSÅ: 'Fede fællesskab'-deltager tog på igen og måtte i misbrugsbehandling
Så da DR ringede til Københavns Rådhus for at efterspørge en giftefoged, var det helt tilfældigt Anders, der passede pressetelefonen. Han meldte sig så på banen som giftefoged og blev atter en del af programmet. Det fortæller han i det nyeste afsnit af podcasten 'Grebet af GVFB', som kan høres på Podimo.
Det er to år siden, Anders selv blev gift for rullende kameraer med sin nu eksmand Sebastian, så han har ikke svært ved at sætte sig i deltagernes sko. Det er dog ikke kun Lone og Lars, Anders har haft inde på livet.
LÆS OGSÅ: Højgravid Mette Sommer kommer med opsang
- Jeg var faktisk en gang på en date med Søren (som i programmet er blevet gift med Morten, red.). Han var super sød. Vi drak cocktails, fortæller Anders i podcasten.
Til trods for sit kendskab til den ene part er Morten Mortensen og Søren Staun ikke et af de par, som Anders tror mest på.
LÆS OGSÅ: 'Gift ved første blik-par har ingen ekskærester: Det kan være en fordel
- Jeg synes bare, at de par der kommer totalt hurtigt fra start i det her program uden at lære hinanden at kende, de crasher voldsomt, fastslår Anders.
LÆS OGSÅ: Datter afslører: Han ville have min mor tilbage
Til gengæld tror Anders mest på Nina og Rolf, som han håber allerede er i gang med at lave små babyer med krøllet hår. Han hepper også ekstra på Lone og Lars, fordi han har haft dem inde på livet som giftefoged.
LÆS OGSÅ: Lars og Lone fra 'Gift ved første blik': Nej til kys
Hør hele afsnittet af 'Besat af GVFB' på Podimo.