Strax image: Peter Hauerbach
Strax image: Peter Hauerbach

Benjamin Hav er ny dommer i "X Factor"

Nu er det afsløret, hvem der skal sidde ved dommerbordet i den kommende sæson af "X Factor"

logo herognu HER&NU HN

Inden længe går optagelserne til den kommende sæson af "X Factor" i gang, og i dag præsenterer TV 2 den nye dommertrio.

Det er dog kun ét nyt ansigt, der skal indtage dommerpanelet. Thomas Blachman er nemlig endnu en gang at finde ved bordet, og også Nanna Øland Fabricius bedre kendt som Oh Land er klar til endnu en tørn.

Den tredje og sidste dommer er ingen ringere end Benjamin Hav, som fik hujende tilråb med af Thomas Blachman, da han gik ind til pressemødet som den sidste dommer. Der blev da også lagt vægt på, at kemien mellem de tre dommere var sindssygt god.

Det er kun tre uger siden, Oh Land blev mor for tredje gang, så det bliver ikke til en lang barsel for "X Factor"-dommeren.

Den kommende sæson af "X Factor" er den nittende sæson af programmet, og det er 18. gang, at Thomas Blachman er vært, og det er sjette gang, Oh Land er dommer. 

Benjamin Hav til 'Året der gik' 2024
Benjamin Hav til "Året der gik" 2024