-
Christina sidder bag kassen i Min Købmand – og ”hun er et lyspunkt”, mener kunderne
-
Patrice er kassedame i Kvickly: ”Jeg får rigtig meget tilbage”
-
I SuperBrugsen kan du møde Lene: ”Der sker noget med mig, når jeg kommer på arbejde”
-
Lene arbejder i Netto: ”Jeg er tit blevet spurgt, hvordan jeg kan smile så meget”
-
Lonni arbejder i Rema: ”Hvis jeg har en dårlig dag, så forsvinder det dårlige, når jeg sidder ved kassen”
-
Nu kan du stemme: Hvem er Danmarks sødeste kassedame m/k 2026?
-
Her er alle de indstillede: 147 søde kassedamer m/k
-
Vinderen er fundet: Her er Danmarks sødeste kassedame m/k 2025
-
Her er alle de indstillede: 226 søde kassedamer m/k
-
Vinderen er fundet: Her er Danmarks sødeste kassedame m/k 2024
-
Ulla blev helt rørt, da hun modtog opkaldet: ”Jeg har aldrig prøvet sådan noget før”
-
Da en kvinde gav Joan det helt specielle brev, trillede tårerne straks ned ad kinderne
-
Da hun mistede sin mand, blev særligt én ting vigtig: Nu hyldes 81-årige Bente for det
-
Nu kan du stemme: Hvem er Danmarks sødeste kassedame m/k 2024?
-
Vær med til at indstille Danmarks sødeste kassedame m/k 2024
-
Vinderen er fundet: Her er Danmarks sødeste kassedame m/k 2023
-
Nu kan du stemme: Hvem er Danmarks sødeste kassedame m/k 2023?
-
Her er alle de indstillede: 350 søde kassedamer m/k
-
Finalist til Danmarks sødeste kassedame: Marianne kan gøre selv en trist dag god
-
Finalist til Danmarks sødeste kassedame: Mia er blevet lidt af en lokal berømthed
Mike og Thomas fra 'Nybyggerne': Vi drømmer om børn
Parret fra blå lejlighed håber på, at de en dag bliver forældre.
Der er ingen tvivl om, at hunden Bella har en god tilværelse hos 'Nybyggerne'-parret Thomas og Mike. Både i deres hjem i Randers og i lejligheden i 'Nybyggerne' blev der lavet flere hyggekroge til den lille hund.
I fremtiden håber 27-årige Thomas og 24-årige Mike dog på at blive forældre til flere end Bella.
LÆS OGSÅ: Natascha Linea om Sidney Lee: Vi er ikke kærester, vi boller bare
- Det er helt sikkert, at vi gerne vil have børn. Men det er i fremtiden. Det skal først være, når vi begge har en stabil indkomst og er blevet færdige med uddannelse. Så det er først, når vi er over 30, så vi har lige lidt tid endnu. Der er også en masse kriterier, når man adopterer et barn. Blandt andet det her mest fast bolig, hvor der er et børneværelse, du skal have et vist beløb på din konto som en sikkerhed, og der er også krav om fastansættelse. Så der er mange krav, fortæller Thomas og fortsætter:
LÆS OGSÅ: Maria og Kristian fra ‘Nybyggerne’: Vi er ikke bare ingeniører
- Hvis vi så bliver godkendt i Danmark, så kommer udfordringen så med at finde et land, der vil acceptere et homoseksuelt par til adoptere. Der er et enkelt par, der har fået lov at adoptere, så vidt jeg ved, og de fik kun lov, fordi landet så barnet som ikke-funktionelt, fordi barnet havde sukkersyge. Dernede er sukkersyge noget større, end det er i Danmark, så det var derfor, de fik lov, har vi ladet os fortælle. Men der kan heldigvis nå at ske meget på den front. Men vores drøm er at adoptere, for vi vil ikke dele barnet med andre. Vi har så mange meninger om børneopdragelse. Så det er nemmest at gøre det selv, griner han.
Det blev desværre ikke i lejligheden i 'Nybyggerne', at parret skal starte deres kommende familie, idet de ikke vandt sidste uges finale.
LÆS OGSÅ: ‘Nybyggerne’-Bolette og Jimmi har huset til salg: Vil have frihed