Hjemme hos Matias Milton Vase og Rasmus Cederdorff fra "Nybyggerne" 2025Matias Milton VaseRasmus Cederdorff

Ikke set i "Nybyggerne": Måtte til behandling med armen

Rasmus og Matias arbejdede med 3,5 arm i "Nybyggerne", og det gav lidt udfordringer. 

logo herognu HER&NU HN

Rasmus Cederdorff og Matias Vase håber på at vinde rødt hus i finalen i "Nybyggerne" torsdag aften. 

LÆS OGSÅ: Jonas fortryder: Lokket til at gå på knæ for Klara

Parret har knokles løs på lige fod med de andre par og har måttet tilpasse arbejdsopgaverne efter Rasmus' handicap. Han har nemlig kun 1,5 arm, og der er derfor opgaver, han naturligvis ikke kan. 

 Artiklen fortsætter under videoen, hvor Rasmus forklarer sit handicap. 

- Det er klart, at det har været udfordrende at lave et helt hus kun med 3,5 arm. Det må man virkelig sige. Jeg har jo en kæreste, der arbejder super effektivt med to hænder, så det er gået, fortæller Rasmus og uddyber, hvilke opgaver han primært har stået for. 

- Man ser typisk, at jeg maler rigtig meget, for det kan jeg ret nemt. 

Ifølge kæresten Matias har Rasmus været god trods hans handicap at bygge ting. 

Måtte have behandling

Selvom Rasmus ikke lader sig begrænse af sit handicap og klør på, så kan han mærke, at det har været hårdt at lave "Nybyggerne". Og hvad man ikke ser på tv er, at Rasmus modtager behandling.

- Der, hvor jeg har kunnet mærke det rigtig meget, er, at jeg bruger venstre arm rigtig meget. Jeg bruger den jo til alt. Så den har jeg haft ret ondt i, og jeg har været nødt til ret mange gange at finde en god massør, og når jeg har været hos ham, kan jeg lidt igen. Det er min venstre arm, der er belastet, fordi jeg ikke kan tage fra med højre arm, fortæller Rasmus. 

LÆS OGSÅ: Sofie i arbejdstøjet: "Landmand søger kærlighed" er begyndt

Det har også gjort, at Matias nogle gange har stået alene, når Rasmus har været til behandling. 

- Så har jeg klaret det selv, men ellers har det ikke været et problem, siger Matias. 

Derfor har Rasmus kun 1,5 arm

Rasmus er født med sit handicap. Da han blev født, sad han fast, og lægerne måtte trække ham ud, så han ikke døde af iltmangel. 

Men det store ryk medførte, at flere nerver blev revet over i armene, og den er derfor ikke vokset normalt. Det er kun den øverste del af armene, Rasmus kan bruge. 

LÆS OGSÅ: Her er de 14 mænd, der skal deltage i den nye sæson af 'Bachelorette'

Men man mener også, at fødslen er et resultat i, at Rasmus i dag har fået ADHD. 

- Jeg mistede alligevel en del ilt under fødslen og var nærmest helt blå, da jeg kom ud. Lægerne siger, at det kan være grunden til, at jeg har fået ADHD, fordi min hjerne er blevet beskadiget under fødslen, forklarer Rasmus. 

Rasmus' ADHD har ligeledes været en udfordring under "Nybyggerne". 

- Det kan gøre, at man er endnu mere presset i nogle situationer, men heldigvis kan vi hjælpe hinanden igennem det, siger Rasmus. 

LÆS OGSÅ: Annemette Voss flytter til Jylland: Svært økonomisk

Se finalen i "Nybyggerne" torsdag kl. 20.00 på TV 2 eller TV 2 Play.