Solvej deler det mest fantastiske sommerhus med 8 andre familier: Kom indenfor her
70'ernes deleøkonomi, fællesspisning og fyrretræ lever videre i sommerhuset i Rørvig, som Solvej Martensen deler med andre og bruger på skift. Her er vintagekeramik i reolen og vævede tæpper på både gulvet og væggene – helt i tråd med tidsånden – og vigtigst af alt er her ligeså højt til loftet, som der er til den blå himmel her på Sjællands vestkyst.
Til daglig bor Solvej Martensen i København K, og så snart hun lander i sommerhuset i Rørvig, kan hun mærke den effekt, huset har på hende.
– I det øjeblik jeg træder ud af bilen, bliver jeg glad i låget, simpelthen, fortæller hun. Hun deler sommerhuset med otte andre familier, og allerede fra den første forening blev oprettet i Fristeder, havde Solvej et godt øje til konceptet.
– Jeg stod midt i et brud med et vennepar, som jeg delte sommerhus med, og måtte derigennem sige farvel til vores fælles hus. Jeg vidste dog, at jeg gerne ville fortsætte med at have et sommerhus, og dele-konceptet er genialt i min optik, forklarer Solvej.
– Det giver så god mening for mig, at husene bliver brugt året rundt, og ikke står tomme, som mange andre sommerhuse gør. Ideen er, at de i alt ni ejere af sommerhuset i Rørvig sammen skal eje tre sommerhuse. Foreningens andet sommerhus er en stor ødegård i Småland i Sverige og det tredje – og kommende – sommerhus er de på jagt efter på Møn.
– Jeg missede chancen ved første foreningsdannelse i Fristeder, og var derfor mere end klar, da den anden forening blev oprettet, fortæller Solvej.
Ved overtagelsen af sommerhuset trængte det til en gennemrenovering, før de ni familier kunne tage det i brug. Den overdækkede terrasse og et skur blev inddraget i husets kvadratmeter, hvor et nyt lyst trægulv binder det hele sammen. Dertil er et snedkerkøkken i krydsfiner blevet bygget til huset, og hvert soveværelse rummer indbyggede senge og arbejdspladser i samme materiale, så halvfjerdserstemningen med træoverflader lever videre i samtlige rum.
Det er Stine Honoré, ophavskvinden bag Fristeder, der står for både at finde de helt rigtige huse, styre renoveringen og til sidst også indrette sommerhusene, så de er hjemlige, hyggelige og samtidig nemme at flytte ind og ud af. For Stine er det en balance at indrette enkelt og overskueligt uden for meget overflødigt, men uden at husene på nogen måde minder om et udlejningsommerhus. Nøglen er at købe brugt; håndplukkede møbler og ting med patina, som hun gerne finder på loppemarkeder.
Indretningen, hun har skabt i Rørvig, er uhøjtidelig med klare referencer til tiden, hvor sommerhuset blev opført nemlig i halvfjerdserne hvor kludetæpper og rustik keramik var et must, og hvor fyrretræ blev brugt flittigt.
Selvom Solvej gerne tager i sommerhuset alene, er der også god plads til at hendes tre voksne børn eller hendes venner kan overnatte. Sommerhuset er nemlig indrettet med ét stort opholdsrum, tre soveværelser og et anneks. Og det bedste er, at familien ikke skal bruge tid på sure pligter, når de er der, for i dagligdagen er der sørget for det overordnede vedligehold, hovedrengøring og basale fornødenheder, så sommerhusejerne altid kan komme til sommerhuset uden bekymringer og flytte direkte ind.
– Selvom jeg ejer det med andre, føler jeg virkelig, at det er mit sommerhus. Jeg føler mig så hjemme – og samtidig passer det mig enormt godt, at jeg aldrig skal bruge en weekend på at male udhæng, slutter Solvej med et smil.
”Det giver så god mening for mig, at husene bliver brugt året rundt, og ikke står tomme, som mange andre sommerhuse gør”
”Selvom jeg ejer det med andre, føler jeg virkelig, at det er mit sommerhus. Jeg føler mig så hjemme”