Kvindeløbet 2013

Det kan du opleve på pladsen i Herning

Når ALT for damerne afholder kvindeløbet i Herning, vil pladsen være spækket med dejlige damer og en masse fantastiske boder lige til at gå ombord i inden og efter løbet. Her får du en oversigt:

Kom i god tid til årets kvindeløb. Ud over, at der er mulighed for at hilse på nogle af os fra bladet, så kan du også deltage i den fælles opvarmning, der som sidste år er ledet af pigerne fra Carite Sport.

Både før og efter løbet er der rig mulighed for at blive inspireret og smage på lækkerierne i de mange boder samt at gøre en fordelagtig handel på sportstøj.

SMAG

Vi har sørget for, at I ikke skal gå sultne hjem efter jeres anstrengelser i løbeskoene. Derfor vil der være spændende smagsprøver og lækre – sunde – sager i årets goodiebags og på pladsen.

Blandt andet disker Kims op med deres nye Sød Sprød Knas, der indeholder et knasende miks af peanuts, mandler, crunchy mysli med yoghurt og tranebær. Der vil også være mulighed for at sætte tænderne i den nye slankebar fra Allévo, der er en fortolkning af den syndige cheesecake med jordbær, men som kun indeholder 200 kalorier. Hos Mejerikontoret serverer de mælk og drikkeyoghurt. Som prikken over i'et kan du i Kellogs' bod få en lækker, fiberrig smoothie og en prøve på deres populære All-Bran morgenmadsprodukt eller slukke tørsten med Vitamin Well, der har lanceret den nye variant Stevia Control.

Med i din goodiebag får du i år blandt andet opskrifter på lækre, hurtige fiskeretter udviklet af Royal Greenland. Desuden kan du finde inspiration til, hvordan du får det bedste ud af den pakke Schulstad levebrød, du får, når du krydser målstregen. Der vil også være en ny smagsvariant fra V6, en plade af Marabous lækre premium chokolade med 70 procent kakao og appelsin og testvindende appelsinjuice fra REMA 1000.

PRØV

Nogle løber bedst til musik, andre til lyden fra omgivelserne og nogen kan måske bedst lide at få fortalt en historie. Det sidste kan du selv prøve af med en måneds gratis adgang til lydbogsuniverset Storytel, som er på vej til Danmark og giver muligheden for at streame danske og engelske lydbøger direkte på telefonen.

Der vil også være inspiration at hente til vægttab, hvis du skulle ønske det hos Vægtkonsulenterne, der fortæller om deres unikke slankeprogram, som du kan blive en del af gennem ALT for damernes slankeklub.

Desuden vil du kunne få testet dit syn og muligheden for at smide briller og kontaktlinser for større løbekomfort. Det kan du hos Memira. Få også prøver på Colgates Max White ONE-tandpasta, Tenas nye bind, revitaliserende showergel fra Palmolive, vitaminpiller fra Longovital og det lindrende produkt mod ømme muskler Perskindol Active Gel fra Novasel.

KØB

Hos vores mangeårige samarbejdspartner og medarrangør, SSport, kan du opdatere din løbegarderobe med lækkert tøj fra TAO, TeamAthlon og RunningWomen, kompressionsprodukter fra Zensah og løbesko fra Etonic med gode rabatter (priserne ser du bag på dit startnummer).

Carite Sport, der er ALT for damernes samarbejdspartner på løbe T-shirten, er ligeledes at finde på stævnepladsen og hjælper dig til at finde det bedste tøj til dine fitnesstimer eller måske bare til din fritid.

Desuden kan du prøve og købe Back on Tracks led- og muskelbandager, der er baseret på kinesiske erfaringer og moderne videnskab.

Som rosin i pølseenden kan du også besøge BØRNEfondens tourbus, hvor du kan købe kaffe, grøn te og små sushianretninger og høre om deres projekt "Fyld et klasseværelse", som handler om at folk kan sponsorere børn i Benin og sende i skole. Målet er at få klasseværelserne fyldt inden sommeren er forbi.

Husk, du både kan betale med dankort og kontanter.

Vi glæder os til at se dig!

LÆS OGSÅ: Kvindeløbet 2013: Vind præmier for over 250.000 kr.