-
Janni Ree bryder tavsheden: "Det er fuldstændig absurd"
-
Janni Ree og Jeppe Stokholm fejrer og nyder kærligheden – men én ting mangler
-
Midt i bogsuccesen: Janni Ree udsat for tyveri
-
Sådan holder Janni og Jeppe sig i form: "Dem, der boller sammen, holder sammen"
-
Peter Asschenfeldt fylder 70 år: Pension og flytning i sigte
-
Janni Ree afslører stor nyhed
-
Janni Ree taler ud: Han var alkoholiker
-
Janni Ree skriver ny bog om mænd: Adskiller sig fra tidligere bøger
-
Janni Ree i ny stor satsning
-
SE VIDEOEN: Janni Ree skræmt fra vid og sans
-
Janni ramt af alvorlig sygdom: Hoster blod op
-
Nu sker det endelig: Janni og Karsten sammen igen
Ikke set på tv: Derfor skulle Charlotte hjem
Niels Erik var ikke i tvivl om, hvem der skulle hjem.
I dagens afsnit af 'Landmand søger kærlighed' skulle landmand Niels Erik Wegger skære tre ned til to. Efter en romantisk overnatning i shelter, hvor han hele natten holdt i hånd med Christiana, havde han ikke svært ved at tage valget.
LÆS OGSÅ: Baby news: Maria og Michael skal være forældre
Hvad, man ikke ser på tv, er, at Niels Erik som en af aktiviteterne får damerne til at så foder til det vildt, der kommer på gården. Og her viste Charlotte ikke den arbejdsvilje, som Niels Erik forventede, og som er vigtig for at indgå på en gård, hvor alle skal deltage i de daglige gøremål.
- Hun havde ikke den rette forståelse arbejdsmæssigt. Det er ikke, fordi jeg søger en arbejdshest, men man skal have den rette forståelse for arbejdet på en gård, og det havde Charlotte ikke, da der skulle sås frø, forklarer Niels Erik til HER&NU.
Ifølge Niels Erik er der en helt særlig kultur ved at arbejde som landmand og bo med en landmand, og man er nødt til at løfte i flok - hele familien.
- Charlotte havde ikke den forståelse, slår Niels Erik fast som begrundelse for, at Charlotte skulle hjem.