-
Alexander Wessel Rasmussen og Ida Karstoft afslører: Vi er kærester
-
Laurids og Sofie afslører deres fremtidsplaner
-
Sofie takker nej til reklamejobs efter "Bachelerette"
-
Anton fra “Bachelorette” jubler: Nu er vi kærester!
-
To timer efter hjemkomst: Laurids tvunget til at rejse ud af landet
-
Det tænkte Sofie under kysset med Oliver
-
Winnie Topp efter operation: Giver status på helbredet
-
Hvor sødt! Sådan har Laurids og Sofie foreviget minderne fra "Bachelorette"
-
Petra forklarer: Derfor bliver "Bachelor" fravalgt til fordel for "Bachelorette"
-
Carl-Emil havde særlig kvinde med på rød løber
-
Simon om kærligheden efter "Bachelorette": Jeg har lidt kørende
-
Se alle billederne: Så vild var "Bachelorette"-finalen
-
Adam afviser Reddit-rygter
-
Mie og Adam gik fra hinanden efter seks måneder: Derfor taler de ikke sammen i dag
-
Adam blev væk fra finalefesten: Nu forklarer han årsagen
-
Gravide Mille Funk stråler på rød løber: Starter mødregruppe med Jenna
-
Sofie Martinusen afslører sød historie bag nyt look
-
Lauritz fandt kærligheden i flyet på vej hjem fra "Bachelorette"
-
Adam udeblev fra "Bachelorette"-finale: Nu reagerer Mie
-
Mie og Adam blev kærester efter "Bachelorette": Sådan går det i dag
Petra Nagel efter seks sæsoner : “Mænd skal lære det – kvinder kan det bare”
Ifølge Petra er der en markant forskel på stemningen i villaen i roseceremoni-programmet, alt efter om det er mænd eller kvinder, der kæmper om hovedpersonens hjerte.
Da "Bachelor" for første gang rullede over de danske skærme i 2021, var det med Petra Nagel som frontfigur. Siden da har hun været en bærende del af både tre sæsoner af "Bachelor" og tre sæsoner af "Bachelorette".
Artiklen fortsætter under videoen.
Efter seks sæsoner i universet er der især én ting, hun ikke er i tvivl om: Mænd og kvinder opfører sig vidt forskelligt i formatet – og netop derfor var Petra Nagel ekstra glad for at lave "Bachelor" i år, fordi det igen betød et hus fyldt med kvinder.
– Det er bare anderledes end en villa fuld af mænd. Tit er det jo sådan, når vi har lavet “Bachelorette”, at villaen bliver fyldt med 18-20 mænd, som slet ikke er vant til at tale så meget om følelser. Og når man så får 15-17 kvinder, som bare står i dem selv og er hver deres gudinde, så er det jo bare en kæmpeenergi, og det havde jeg godt nok savnet, fortæller værten til HER&NU og fortsætter:
– Jeg havde næsten glemt, hvordan det var. Så det var rigtigt dejligt at opleve det igen.
Da HER&NU spørger yderligere ind til kønsforskellene, bliver Petra endnu mere tydelig i sine observationer.
– Der er noget i det med at tale sammen og tale om følelser. På en eller anden måde skal mændende lære det, fordi de måske ikke er vant til det hjemmefra, hvor det kan kvinderne ligesom bare. Det er vi bedre til. Det kan jeg godt skrive under på, slutter hun.