-
Christina sidder bag kassen i Min Købmand – og ”hun er et lyspunkt”, mener kunderne
-
Patrice er kassedame i Kvickly: ”Jeg får rigtig meget tilbage”
-
I SuperBrugsen kan du møde Lene: ”Der sker noget med mig, når jeg kommer på arbejde”
-
Lene arbejder i Netto: ”Jeg er tit blevet spurgt, hvordan jeg kan smile så meget”
-
Lonni arbejder i Rema: ”Hvis jeg har en dårlig dag, så forsvinder det dårlige, når jeg sidder ved kassen”
-
Nu kan du stemme: Hvem er Danmarks sødeste kassedame m/k 2026?
-
Her er alle de indstillede: 147 søde kassedamer m/k
-
Vinderen er fundet: Her er Danmarks sødeste kassedame m/k 2025
-
Her er alle de indstillede: 226 søde kassedamer m/k
-
Vinderen er fundet: Her er Danmarks sødeste kassedame m/k 2024
-
Ulla blev helt rørt, da hun modtog opkaldet: ”Jeg har aldrig prøvet sådan noget før”
-
Da en kvinde gav Joan det helt specielle brev, trillede tårerne straks ned ad kinderne
-
Da hun mistede sin mand, blev særligt én ting vigtig: Nu hyldes 81-årige Bente for det
-
Nu kan du stemme: Hvem er Danmarks sødeste kassedame m/k 2024?
-
Vær med til at indstille Danmarks sødeste kassedame m/k 2024
-
Vinderen er fundet: Her er Danmarks sødeste kassedame m/k 2023
-
Nu kan du stemme: Hvem er Danmarks sødeste kassedame m/k 2023?
-
Her er alle de indstillede: 350 søde kassedamer m/k
-
Finalist til Danmarks sødeste kassedame: Marianne kan gøre selv en trist dag god
-
Finalist til Danmarks sødeste kassedame: Mia er blevet lidt af en lokal berømthed
'Vild med dans'-deltager melder afbud
En deltager har måttet trække sig før aftenens 'Vild med dans'.
I aften er det blevet tid til specieludgaven af 'Vild med dans', når parrene samler ind til 'Knæk Cancer'. Her var det også planen, at tre almindelige danskere skulle have lov til at danse med en tidligere deltager. Dog har ét af parrene måttet trække sig før aftenens show.
De tre danskere har alle det tilfælles, at de enten er, eller har været diagnosticeret med kræft, og det er desværre her afbuddet spiller ind.
LÆS OGSÅ: Vild med dans-vært og konen planlagde abort
Donald La Verne Smith, der skulle have danset med Karina Frimodt, har desværre været nødsaget til at trække sig, da hans helbred har fået det værre.
- Desværre er Donalds helbredsmæssige situation blevet forværret, og han er derfor ikke blandt de tre Knæk Cancer-dansere i aften, når vi sender vores særudgave af ’Vild med dans’ direkte fra Det Kongelige Teater. Vi er meget kede af, at han ikke får mulighed for at gennemføre sin dans med Karina (Frimodt, red.), for vi ved, at han ligesom os, havde set meget frem til denne aften. Vi sender de varmeste tanker til Donald og hans familie, og vil meget gerne sige Donald en stor tak for, at han havde mod på at tage danseudfordringen op i en vigtig sags tjeneste, siger TV 2-redaktør Thomas Strøbech.
LÆS OGSÅ: OL-guldvinder Pernille Blume stopper karrieren
Far & søn
Donald La Verne Smith har bugspytkirtelkræft og har modtaget over 20 behandlinger og har også haft to blodpropper i lungen. Der er desværre flere i vente, da behandlingen kun er livsforlængende. I 2003 blev han diagnosticeret med testikelkræft og fik efterfølgende en blodprop i hjernestemmen, der gjorde ham delvist lam, skriver TV 2 i deres pressemeddelelse.
Sammen med sin handicappede søn, Christopher, udgør de Team Christopher og trods de mange udfordringer, har de alligevel opnået både hæder og anerkendelse ved at blive indskrevet i sportens Big Four Hall of Fame.
LÆS OGSÅ: Derfor har Linse ikke længere hunden Bubba
De gennemførte både Copenhagen Marathon, KMD Ironman, KMD Ironman Copenhagen og Copenhagen Half Marathon på én sæson.
De andre to danskere, der skal være med, er 47-årige Stine Camilla Rix og 30-årige Casper Frydenlund Tørnblad, der skal danse med henholdsvis Martin Reichardt og Mille Funk.
LÆS OGSÅ: Line Hoffmeyer indlagt: Forsnævring på kranspulsåren