-
Krystaller: Sådan kan du bruge de helende energier i din hverdag
-
Mia kan tale med dyr og beroliger kæledyrsejere: ”Dyr frygter ikke døden”
-
Sådan fungerer 'face reading': Det siger dit ansigt om din personlighed
-
Jeg er bange for at vælge forkert i min karriere
-
Styrk forbindelsen til din skytsengel – sådan beder du om tegn
-
10 kendte ærkeengle – søg hjælp til kærlighed, angst, sorg og helbredelse
-
Bemærker du et dyr igen og igen, er det måske et tegn: ”De vil fortælle dig noget”
-
Her er de syv indre energier, der former vores valg – hvilken er du?
Sarah og Anna er blomsterbønder: Sådan bliver du selvforsynende med buketblomster
Sarah og Anna er blomsterbønder med firmaet Blomsterfællesskabet. De dyrker alt uden brug af sprøjtemidler og sælger det skønneste flor i gamle skabe, som de har forvandlet til smukke salgsboder. Tag med på besøg, og få deres tip til at blive selvforsynende med buketblomster.
Anna von Rosen og Sarah Ulrik-Petersen har været i gang med blomsterdyrkningen i flere år.
De begyndte med dahliaer til selvpluk, indtil det greb om sig, og der kom flere blomster til.
Med egne ord savnede de en undskyldning for at købe så mange frø, men så opstod ideen om at binde buketter med salg for øje, og dermed var Blomsterfællesskabet en realitet. Fællesskabet har til huse i Økosamfundet Dyssekilde i Nordsjælland, og mellem finurlige og fantasifulde huse står den charmerende ombyggede skurvogn, der danner rammen om Anna og Sarahs værksted.
"Skurvognen stod i min mors sommerhus, og der sov jeg altid, når jeg var på besøg, så da huset skulle sælges, måtte jeg bare have skurvognen, der er fyldt med hyggelige minder.
Så den kom herover med færgen fra Rørvig," fortæller Anna.
Flere skærmblomster
Det er nemlig her, de binder buketter og har plads til vaser og udstyr. Ved siden af skurvognen står en gammel container, som skal ombygges og beklædes med træ, og inden længe støder også to keramikere og en billedkunstner til, så der kommer endnu mere aktivitet i området.
Det er dog i marken, den største del af arbejdet foregår. I Økosamfundet Dyssekilde skal alle være enige, men der har været stor opbakning til at udlægge dele af jorde til blomstermarker, og i år kommer de op på knap 4.000 kvadratmeter.
"Vi har skudt lidt med spredehagl, når vi vælger blomster, men vi ved nu, at vi har brug for flere skærmplanter, som det er svært at få for mange af. Vi vil også gerne fokusere mere på stauder som et godt supplement, for eksempel til de overdådige dahliaer," fortæller Anna.
Masser af møg
Anna og Sarah har ikke gartnerbaggrund, men Sarah har i mange år dyrket grøntsager, og tilsat glæde og begejstring er det rigeligt.
Det skal gerne være bæredygtigt, og i stedet for traditionel ukrudstsdug bruger duoen en variant lavet af majs. Oven på den er anlagt "no dig"-højbede med en blanding af kompost og hestemøg – fire containere kompost og tre med hestemøg – suppleret med topdressing.
Der følger mange andre opgaver med, når man kaster sig ud livet som blomsterbonde, og her træder Sarahs mand, Christoph, til, både med regnskab, og når der er brug for Georg Gearløs-løsninger for at få det hele til at lykkes.
Ud over blomsterskabene leverer Sarah og Anna buketter til lokale restauranter og til både begravelser og mærkedage.