-
Der er fart på denne uge, viser både astrologi og tarot - men tre råd kan hjælpe os
-
Denne uge skifter energien markant - og det kan betyde skift i kærlighed og relationer
-
Er du frisk på en challenge? Nillou opfordrer os til at gøre dette i en uge
-
Krystaller: Sådan kan du bruge de helende energier i din hverdag
-
Mia kan tale med dyr og beroliger kæledyrsejere: ”Dyr frygter ikke døden”
-
Sådan fungerer 'face reading': Det siger dit ansigt om din personlighed
-
Jeg er bange for at vælge forkert i min karriere
-
Styrk forbindelsen til din skytsengel – sådan beder du om tegn
Helmig sænker paraderne i nyt DR-program
Musikeren indtager den varme stol, når en ny programserie snart får premiere.
Der bliver plads til alle følelser, når den nye DR-programserie 'En særlig samtale' får premiere første juledag. Det skriver DR i en pressemeddelelse.
LÆS OGSÅ: Datoen er sat: Her skal Dennis Knudsen for retten
Artiklen fortsætter under videoen...
I programmet interviewer en gruppe journalister fra TV Glad, der verdens første TV-station drevet af mennesker med funktionsnedsættelse, en håndfuld kendte danskere, og i første program er det ingen ringere end musiker Thomas Helmig, der bliver centrum for de ufiltrerede spørgsmål.
LÆS OGSÅ: Mie Fitness om sin graviditet: De anbefalede en abort
Artiklen fortsætter under billedet...
Alle spørgsmål er nemlig tilladte, når journalisterne får frit spil, og håbet er at vise et andet billede af de interviewede end det, vi normalt ser.
- Det giver nogle nye, forfriskende, åbne og ærlige svar, som viser nye sider af store danske personligheder, når paraderne lige så stille sænkes, siger programredaktør hos DR Lasse Bjørch i pressemeddelelsen.
Og dét er noget der falder i god jord hos Thomas Helmig, der er begejstret over sin medvirken i programmet.
- Da jeg blev spurgt, om jeg havde lyst til at deltage i ’En særlig samtale’, blev jeg glad og sagde ja med det samme, fortæller Thomas Helmig i pressemeddelelsen og fortsætter:
LÆS OGSÅ: Højgravide Christiane: Hård slutspurt
- Og det er jeg glad for nu, for jeg syntes, at det blev en god og anderledes snak og et par timer i det allerbedste selskab.
Journalisterne interviewer nogen af de største og aktuelle navne inden for kunst, kultur og politik i landet.
LÆS OGSÅ: 'Nybyggerne'-par deler glædelig nyhed
Mens det altså bliver popikonet Thomas Helmig, der er at se i første program, der får premiere den 25. december, så er det statsminister Mette Frederiksen, der er i centrum i andet program, der sendes den 27. december.
Inspirationen til programmerne kommer fra Frankrig, hvor en gruppe journalister med autisme i en årrække har interviewet flere kendte franskmænd, blandt andre Emmanuel Macron.
LÆS OGSÅ: Cecilie Schmeichel afslører nyt tv-projekt