'Årgang 20'. Daniel Brask, Louie, Maria Mainz og Asta
"Årgang 20". Daniel Brask, Louie, Maria Mainz og Asta

Maria Mainz drømte om tættere relation til sønnen: Nu er der godt nyt

Der er sket store ting hos familien fra "Årgang 20".

logo herognu HER&NU HN

Maria Mainz blev mor for første gang i 2020, hvor sønnen Louie kom til verden. Den første tid var hård, da Louie måtte ind og ud af hospitalet.

Da Louie var tre, fik familien svar på, at sønnen har autisme, og det har været svært for Maria at komme tæt på Louie, som mest ville sin far. 

LÆS OGSÅ: 25 års ægteskab: Sådan fejrer Annette Heick og Jesper Vollmer dagen

 Artiklen fortsætter under videoen. 

Men nu er der godt nyt fra Maria, der naturligvis ønsker en tæt relation til sønnen. Det fortæller hun til HER&NU, da vi besøger familien i deres nye hus i Fredensborg. 

– Jeg har prøvet at være mere sammen med Louie. Før var det kun Daniel, der måtte alt. Han ville ikke have noget med mig at gøre. Nu søger han mig nogle gange frem for Daniel, og det er sindssygt, fortæller Maria og uddyber: 

– Da vi gik tur forleden, ville han kun holde mig i hånden. Jeg har lyst til at tude, hver gang det sker, for jeg synes, det er helt fantastisk. Jeg har virkelig savnet den relation.

 Artiklen fortsætter under billedet. 

'Årgang 20' familien. Asta, Daniel Brask, Maria Mainz og Louie
"Årgang 20" familien. Asta, Daniel Brask, Maria Mainz og Louie

Før har Maria accepteret, at Louie kun ville Daniel, og det har hun ikke haft lyst til at afbryde, da han har det godt der.

– Daniel trænede en periode om aftenen, og så var det mig, der skulle være med Louie, og det gjorde bare så meget, siger Maria, og Daniel tilføjer:

– Jeg tror, det er godt, du har været tvunget til det. For jeg overtog altid med det samme, så det har været rigtig fint.

Ifølge Maria er Daniel stadig Louis nummer et, men det er blevet meget bedre.

– Efter vi er flyttet herop, og børnene er kommet ned i ét plan, så er vi naturligt mere sammen hele familien, for så leger vi midt i det hele eller sidder i stuen, det er på en anden måde, siger Daniel.

Når det er sagt, så kan det ikke undgås, at familien stadig bliver opdelt, da Maria og Daniel også ønsker at imødekomme datteren Astas behov, og de harmonerer ikke altid sammen med Louies.

Se sidste afsnit af "Årgang 20" for dette år i aften kl. 20.00 på TV 2.