-
Der er fart på denne uge, viser både astrologi og tarot - men tre råd kan hjælpe os
-
Denne uge skifter energien markant - og det kan betyde skift i kærlighed og relationer
-
Er du frisk på en challenge? Nillou opfordrer os til at gøre dette i en uge
-
Krystaller: Sådan kan du bruge de helende energier i din hverdag
-
Mia kan tale med dyr og beroliger kæledyrsejere: ”Dyr frygter ikke døden”
-
Sådan fungerer 'face reading': Det siger dit ansigt om din personlighed
-
Jeg er bange for at vælge forkert i min karriere
-
Styrk forbindelsen til din skytsengel – sådan beder du om tegn
Kirsten fra "Hotel romantik" deler stor nyhed
I det nye år ser Kirsten Møldrup frem til at få en ny titel.
Kirsten Møldrup strøg direkte ind i hjertekulen hos danskerne, da hun sammen med 19 andre ældre singler rejste til et alpehotel i Schweiz for at finde kærligheden i "Hotel Romantik".
Artiklen fortsætter under videoen.
At deltage i programmet har været en stor gave for Kirsten. Det fortæller hun til HER&NU kort før optagelserne af "De største øjeblikke".
– Da mine børnebørn for nogle år siden meldte mig til "Hotel Romantik" og mente, at farmor skulle finde en lækker fyr med en god røv, tænkte jeg: "Ja, ja, det er godt med jer." Men jeg havde aldrig forestillet mig, at jeg en dag skulle stå her og opleve alt det, jeg har været igennem. Det har været et ubeskriveligt eventyr.
Ny rolle i familien.
Snart venter julen, og Kirsten ser frem til at fejre den med sin familie, selvom sammensætningen bliver lidt speciel.
– Min søn, den eneste jeg har, har tre børn med tre forskellige kvinder. Nu bor han sammen med en anden, og vi skal allesammen være sammen juleaften i et sommerhus, fortæller hun og afslører, at hun udover juleaften ser frem til en anden stor begivenhed.
– Sofia mit ældste barnebarn, som var en af dem, som meldte mig til "Hotel Romantik". Hun gør mig til oldemor i februar. Så der skal hun have en lille pige. Der er simpelthen så mange ting at være glad for.
Skriver med flere mænd
I fremtiden håber Kirsten også på at kunne kalde sig nogens kæreste.
– Jeg tror, kærligheden kommer. Jeg skriver med et par stykker, men hvis jeg skal gå ind i noget alvorligt, skal jeg også have tid og overskud til det. Som livet har været på det sidste, har der været lidt meget drøn på lige nu. Men de virker tålmodige, slutter hun.