-
Janni Ree er fascineret af 2. verdenskrig: Har besøgt Hitlers sommerhus
-
Janni Ree bryder tavsheden: "Det er fuldstændig absurd"
-
Janni Ree og Jeppe Stokholm fejrer og nyder kærligheden – men én ting mangler
-
Midt i bogsuccesen: Janni Ree udsat for tyveri
-
Sådan holder Janni og Jeppe sig i form: "Dem, der boller sammen, holder sammen"
-
Peter Asschenfeldt fylder 70 år: Pension og flytning i sigte
-
Janni Ree afslører stor nyhed
-
Janni Ree taler ud: Han var alkoholiker
-
Janni Ree skriver ny bog om mænd: Adskiller sig fra tidligere bøger
-
Janni Ree i ny stor satsning
-
SE VIDEOEN: Janni Ree skræmt fra vid og sans
-
Janni ramt af alvorlig sygdom: Hoster blod op
Ny ung mor: De stiller større krav til os
Der er mange ting, man skal igennem, når man bliver mor i en ung alder.
I den nye sæson af 'De unge mødre' kan man blandt andet følge 22-årige Pauline, der har datteren Eea på 9 måneder sammen med kæresten Sebastian på 25. Før hun mødte Sebastian, havde Pauline aldrig tænkt på, at hun skulle være ung mor.
LÆS OGSÅ: Tom Cruises beslutning: Ser ikke sin datter
Artiklen fortsætter efter videoen, hvor Simone og Maria fra 'De unge mødre' gæster Realityportalen til en Q&A.
- Da jeg fandt ud af, jeg var gravid, gik der rigtig mange følelser igennem mig. Jeg blev rigtig glad, og jeg blev rigtig ked af det på samme tid. Jeg tror, jeg havde regnet med, det ville tage længere tid for os. Selvfølgelig kom der den her lykkefølelse, men jeg tror også, jeg blev bange for alt, der kom til at ske og alt det nye, fortæller Pauline ærligt i det nyeste afsnit.
LÆS OGSÅ: ‘Kærlighed hvor kragerne vender’-par i babylykke
Her åbner hun også op for, hvordan det er at være ung mor, og hvordan samfundet ser på en. Det er måske ikke alle, der ved, at man som ung mor har flere øjne, der hviler på en.
- I starten af graviditeten der bliver man fulgt meget mere, end alle andre gør. Der er så mange, der mener, at bare fordi man er ung, så har man ikke lige så meget ansvarsbevidsthed, og der bliver stillet en masse spørgsmål, og der bliver lavet spørgeskemaer omkring, hvorvidt man er moden nok til at blive mor, fortæller Pauline og fortsætter:
LÆS OGSÅ: Anna taler ud om forholdet til Oliver
- Man får tildelt en speciel sundhedsplejerke, som var tilegnet unge mødre. Jeg har været i mødregruppe med andre unge mødre, hvor der var kurser, vi skulle være med til, som skulle bygge på vores forældrekompetencer.