Helle Thorning-Schmidt, 53, er i aften taget til 'Vild med dans' studierne for at støtte sin gode veninde Sara Bro. Selv har hun takket nej til 'Vild med dans', men der er også et andet program, hun har takket nej til, men som tidligere Statsminister Lars Løkke Rasmussen til gengæld har takket ja til.
- Skal Lars være med i 'Over Atlanten'? Hold da op, det anede jeg ikke, sagde Helle Thorning-Schmidt, da hun hørte, at Lars har sagt ja til realityprogrammet 'Over Atlanten', hvor kendte mennesker krydser Atlanterhavet og tilbringe tre uger på åbent hav.
LÆS OGSÅ: Tidligere statsminister springer ud som realitystjerne
- Det har jeg selv takket pænt nej til. Jeg tror, at jeg ville hænge ud over rælingen hele vejen, hvis jeg skal være helt ærligt. Jeg får det dårligt bare ved tanken, fortæller Helle inden aftenens 'Vild med dans' show.
Helle mener ikke, at Lars er andet valg, fordi hun selv takkede nej.
- Jeg tror da sagtens, de kunne bruge os begge to, siger Helle, inden hun går ind i 'Vild med dans' studiet for at heppe på sin veninde Sara Bro.
LÆS OGSÅ: Mie og Wafande forklarer: Venskabet har udviklet sig
LÆS OGSÅ: Silas bakkes ikke op af tidligere dansepartner