Lars Bjørslev Andersen til pressedag på 'Hotel Romantik'.
Lars Bjørslev Andersen til pressedag på "Hotel Romantik".

Lars kæmper mod kræftsygdom: "Det er vigtigt at opleve noget, mens man kan"

På trods af sin sygdom lever Lars livet fuldt ud. Han mangler bare at finde kærligheden. 

logo herognu HER&NU HN

67-årige Lars Bjørslev Andersen er indbegrebet af livsglæde: Han ror havkajak, går på jagt, cykler, og så elsker han at danse. Men selvom kalenderen er fyldt med aktiviteter, er der ét stort ønske, der stadig mangler at gå i opfyldelse: at finde en kvinde at dele det hele med.

Artiklen fortsætter under videoen: 

Derfor har Lars meldt sig til DR-programmet "Hotel Romantik", hvor han sammen med 19 andre modne singler rejser til Schweiz i håbet om at finde kærligheden i den tredje alder.

Men livet har ikke altid været lige let. For ti år siden blev Lars ramt af prostatakræft, og det blev starten på et kræftforløb, som blandt andet indebar strålebehandling, hvilke førte til bivirkninger såsom inkontinens (ufrivillig vandladning, red.). 

LÆS OGSÅ: Søger hjælp på alpehotellet: Beier blæst bagover

I dag er Lars endnu ikke kræftfri, men han nægter at lade sygdommen styre sit liv eller rokke ved livsglæden.

- Nu har sygdommen desværre spredt sig lidt til knoglerne - ikke dermed sagt, at det er knoglekræft, men jeg er kommet på nogle antihormoner. Jeg er begyndt at få lidt svedeture og sådan nogle ting, og det er selvfølgelig irriterende, men det vigtigste er trods alt, at vi lever. Jeg har ikke ondt, og jeg har en skøn familie og vennekreds. Jeg mangler bare lige at finde hende for at få det sidste med, siger Lars til HER&NU. 

Ifølge Lars har han været heldig, fordi sygdommen blev opdaget i tide. 

- Det, man er i igennem i et kræftforløb, er selvfølgelig trist. Men det handler om at se tingene fra en positiv side. Det er derfor, jeg har lyst til, efter at have været alene i fire-fem år, at finde en at rejse med, hygge sig med, drikke et godt glas vin og lave noget god mad med. Det savner jeg virkelig, siger Lars, som også tilføjer, at man selvfølgelig skal have respekt for sygdommen. 

LÆS OGSÅ: Nana og Frederik fra ”De sjældne danskere” er blevet gift: Det var alt, hvad vi drømte om

- Men det er én af de kræftformer, der bliver forsket mest i. Jeg satser på at leve mange år endnu. Jeg har ikke fået nogen udløbsdato, tilføjer Lars, som også er taknemmelig for, at han fortsat kan leve det aktive og farverige liv, han altid har gjort.

- Det sætter selvfølgelig tingene i perspektiv, og at det er vigtigt at komme ud at opleve noget, mens vi kan. For én ting er, at man stadig lever, men man kan også risikere, at man rent fysisk ikke kan de samme ting, som jeg kan i dag. Jeg er meget aktiv i dag, og det kan være, at det ændrer sig med tiden, deler han. 

LÆS OGSÅ: Freja fra "Nybyggerne" trodser udfordringer: Her er beviset

"Hotel Romantik" kan ses hver fredag på DR1 kl. 20.00. Og hvem ved, måske finder Lars det sidste, han leder efter - nemlig kærligheden.