-
Christina sidder bag kassen i Min Købmand – og ”hun er et lyspunkt”, mener kunderne
-
Patrice er kassedame i Kvickly: ”Jeg får rigtig meget tilbage”
-
I SuperBrugsen kan du møde Lene: ”Der sker noget med mig, når jeg kommer på arbejde”
-
Lene arbejder i Netto: ”Jeg er tit blevet spurgt, hvordan jeg kan smile så meget”
-
Lonni arbejder i Rema: ”Hvis jeg har en dårlig dag, så forsvinder det dårlige, når jeg sidder ved kassen”
-
Nu kan du stemme: Hvem er Danmarks sødeste kassedame m/k 2026?
-
Her er alle de indstillede: 147 søde kassedamer m/k
-
Vinderen er fundet: Her er Danmarks sødeste kassedame m/k 2025
-
Her er alle de indstillede: 226 søde kassedamer m/k
-
Vinderen er fundet: Her er Danmarks sødeste kassedame m/k 2024
-
Ulla blev helt rørt, da hun modtog opkaldet: ”Jeg har aldrig prøvet sådan noget før”
-
Da en kvinde gav Joan det helt specielle brev, trillede tårerne straks ned ad kinderne
-
Da hun mistede sin mand, blev særligt én ting vigtig: Nu hyldes 81-årige Bente for det
-
Nu kan du stemme: Hvem er Danmarks sødeste kassedame m/k 2024?
-
Vær med til at indstille Danmarks sødeste kassedame m/k 2024
-
Vinderen er fundet: Her er Danmarks sødeste kassedame m/k 2023
-
Nu kan du stemme: Hvem er Danmarks sødeste kassedame m/k 2023?
-
Her er alle de indstillede: 350 søde kassedamer m/k
-
Finalist til Danmarks sødeste kassedame: Marianne kan gøre selv en trist dag god
-
Finalist til Danmarks sødeste kassedame: Mia er blevet lidt af en lokal berømthed
Forårsstemning i haven: Få tulipannørden Astrids bedste tips
I Astrids have er tulipanerne nøje farvekoordineret og danner både et Peach Melba- bed i blide pasteller og et farvestrålende Rabalderbed. Stjæl tulipannørdens bedste tricks, og hør, hvilke sorter hun putter i jorden.
Da Astrid Karoline Stender og hendes familie for otte år siden flyttede ind i huset i Kastrup, fulgte den 700 kvadratmeter store have med, og det fik planteglædens kim til at spire i Astrid.
Hun vidste, at hun ville have syren og vellugtende pibeved (uægte jasmin) i sit grønne rum, men hun gik også på opdagelse i diverse online havegrupper for at få nye ideer.
"Den store ændring kom, da jeg var til et åben have-arrangement og fik et eksemplar af Haveselskabets blad, 'Haven'. Jeg tegnede abonnement, og så greb det om sig," fortæller Astrid.
Månedsvis af tulipaner
Astrid er frisør, så sansen for farver bruger hun i sit job, og den kommer hende også til gavn, når hun sammensætter sine bede.
Kombinationerne skal sidde lige i skabet, for selv om hun kan lide alle farver, skal de ikke alle blandes.
Da hun gik i gang med at plante bedene til, blev hun hurtigt optaget af tulipaner – ja, løgvækster i det hele taget.
"I efteråret 2017 købte jeg mange tulipanløg, og det var hele arbejdet værd, da jeg foråret efter så resultatet," fortæller Astrid, som godt kan lide at dyrke tulipanerne tone-i-tone, men også holder af komplementærfarver.
Bedet, hvor blide farver hersker, kalder hun Peach Melba-bedet, og her får pastelfarverne et dramatisk pust af få blomster med mørke, kraftige farver.
Tulipaner i komplementærfarver har hun samlet i Rabalderbedet, og her lyser lilla og orange blomster op.
Astrid dyrker mange forskellige sorter og har en lang sæson, for i marts titter de første botaniske tulipaner frem, og først i juni takker de sidste af, som blev lagt i krukker sent på sæsonen.
Væk med plænen
Tulipanerne står dog ikke alene i forårshaven, for Astrid bruger gerne diverse selskabsplanter, og her kommer tidlige stauder som løjtnantshjerte og nellikerod i spil sammen med forårsvortemælk og jakobsstige.
Tulipanerne bliver også blandet med andre løgvækster som narcis og sommerhvidblomme, og så ynder Astrid at bruge den lyseblå perlehyacint ’Baby’s Breath’, som danner en fin bund under de store løgvækster.
Når tulipanerne siger farvel, er det prydløg og stauders tur til at sætte kulør på haven, bagefter kommer roserne, og der dukker nye blomster op til ind i det sene efterår.
"Jeg nyder, at der er blomster det meste af året," smiler Astrid.
"Jeg drømmer om endnu flere bede og stisystemer; på sigt kunne jeg godt tænke mig, at der slet ikke var græsplæne – men så længe mine drenge vil spille fodbold, har jeg forbud mod flere bede."